PZU: prawie 220 mln zł na nowe farmy wiatrowe

ESG

Powszechny Zakład Ubezpieczeń podpisał umowę finansowania czterech nowych farm wiatrowych o zainstalowanej mocy 108 MW. Właścicielem inwestycji jest fundusz DIF Capital Partners. Grupa PZU przeznaczy na budowę prawie 220 mln zł.

PZU finansuje farmy wiatrowe
Fot. PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń podpisał umowę finansowania czterech nowych farm wiatrowych o zainstalowanej mocy 108 MW. Właścicielem inwestycji jest fundusz DIF Capital Partners. Grupa PZU przeznaczy na budowę prawie 220 mln zł.

- Grupa PZU wspiera najważniejszą od dziesięcioleci zmianę w polskiej gospodarce, jaką jest transformacja energetyczna. Wraz z najnowszą inwestycją, przeznaczyliśmy już blisko 420 mln zł na rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a kolejnych 300 mln zł ulokowaliśmy w obligacjach powiązanych z ratingiem ESG. Zachęcamy również naszych klientów i partnerów biznesowych do zielonej energii, m.in. oferując im unikatowe na rynku ubezpieczenia instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

Fundusz DIF Capital Partners właścicielem inwestycji

Projekt realizowany jest przez 4 spółki celowe, których sponsorem jest DIF Capital Partners – globalny fundusz inwestycyjny z Holandii aktywnie działający w sektorze odnawialnych źródeł energii na całym świecie. Finansowanie przedsięwzięcia, oprócz PZU (216,7 mln zł), zapewniają DNB Bank i Santander Bank Polska, a łączna kwota senioralnego finansowania terminowego wynosi 475 mln zł. Farmy wiatrowe powstaną w Pruszczu i Markowicach w województwie kujawsko-pomorskim oraz w Wyszkach i Piaskach w województwie wielkopolskim–dwie z nich rozpoczną produkcję energii w III kw. 2022 roku, a dwie kolejne w I kw. 2023 r. Farmy będą w stanie wytworzyć w ciągu roku ilość zielonej energii, która mogłaby zasilić 156 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj także: EBOiR pożyczy 144 mln zł na budowę farmy wiatrowej w Żelechowie >>>

Strategia ESG Grupy PZU na lata 2021-2024

Zaangażowanie w rozwój sektora OZE to ważny element realizacji strategii ESG Grupy PZU na lata 2021-2024 „Rozwój w równowadze”. Od jej ogłoszenia rok temu największy polski ubezpieczyciel włączył się w szereg dużych projektów wiatrowych onshore, angażując w ich finansowanie w sumie już blisko 420 mln zł. PZU przystąpił też do porozumienia zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W ramach wspierania transformacji energetycznej polskiej gospodarki PZU wdrożył też nowatorskie na polskim rynku ubezpieczenia przeznaczone specjalnie dla indywidualnych i korporacyjnych właścicieli urządzeń i instalacji fotowoltaicznych lub wiatrowych. TFI PZU wprowadził zaś do oferty funduszy pasywnych fundusz inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii, pozwalający każdemu inwestować w indeks wiodących na świecie spółek z branży OZE.

Udostępnij artykuł: