Quercus TFI na razie nie utworzy „zielonego” funduszu

Z rynku

Quercus TFI na razie nie stworzy "zielonego" funduszu, woli wdrażać elementy ESG w już istniejących funduszach, poinformował prezes Sebastian Buczek.

Logo Quercus TFI
Fot. Quercus TFI

Quercus TFI na razie nie stworzy "zielonego" funduszu, woli wdrażać elementy ESG w już istniejących funduszach, poinformował prezes Sebastian Buczek.

Na razie nie będziemy stawiać "zielonego" funduszu, wolimy raczej rozwijać ESG w ramach funduszy, które już mamy i podejmujemy takie działania.

- powiedział Buczek podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że wszystkie instytucje powinny pracować nad wdrażaniem ESG, ale wciąż mają dużo do zrobienia w tym zakresie.

Czytaj także: Quercus TFI przeznaczy zysk za 2021 rok na kapitał rezerwowy pod skup akcji >>>

"Natomiast z perspektywy klientowskiej - klienci są zainteresowani przede wszystkim stopami zwrotu, ESG wciąż jest na drugim miejscu. Ten proces związany ze świadomością klientów dopiero się rozwija" - powiedział.

Fundusze dłużne poprawią wyniki w II poł. 2022 r.

Fundusze dłużne powinny poprawiać wyniki w II połowie roku, natomiast na rynku akcji pozytywne tendencje mogą się zacząć na przełomie 2022 i 2023 r., uważa prezes Sebastian Buczek.

Prezes zwrócił uwagę, że wyniki funduszy operujących na rynku długu poprawiły się i zaczęły osiągać miesięczne stopy zwrotu rzędu 1% w lipcu. Jego zdaniem, to początek trendu i rynek długu zaczął już wychodzić z dołka.

Fundusze dłużne w drugiej połowie roku powinny poprawić wynikli inwestycyjne, a to powinno spowodować wzrost zainteresowania klientów tymi funduszami.

- powiedział Buczek podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się, aby w najbliższych miesiącach aktywa funduszy inwestycyjnych zaczęły ponownie rosnąć.

"Mam nadzieję, że skala umorzeń w kolejnych miesiącach będzie stopniowo maleć, chociaż nie oczekiwałbym, że będą to miesiące na plusie. Tego oczekiwałbym raczej w 2023" - stwierdził.

Aktywa Quercus TFI spadły do 3,3 mld zł na koniec czerwca (spadek o 14% r/r).

Nie będzie odbicia na rynkach akcji w tym roku?

Buczek nie spodziewa się odbicia na rynkach akcji w tym roku. Jego zdaniem, obecne wzrosty na rynkach akcyjnych (zwłaszcza amerykańskim) to tylko odreagowanie spadków z początku roku, natomiast na odwrócenie trendu trzeba będzie poczekać do przełomu roku.

"Banki centralne grają obecnie przeciwko rynkom. Ich celem nie jest podtrzymywanie koniunktury na rynkach finansowych, tylko zwalczanie inflacji. Należy poczekać na moment, kiedy banki centralne uznają, że czas zakończyć zaostrzanie polityki pieniężnej" - powiedział prezes.

Quercus TFI to pierwsze w Polsce publiczne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do zamożnych i bardzo zamożnych inwestorów. Towarzystwo zostało założone w sierpniu 2007 r. W marcu 2011 r. Quercus TFI zadebiutował na rynku głównym warszawskiej giełdy.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: