Qumak stworzy ekspozycję stałą Muzeum II Wojny Światowej

Finanse i gospodarka

35,8 mln zł netto warte jest zdobyte właśnie przez konsorcjum, któremu lideruje Qumak, zlecenie na wykonanie ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

35,8 mln zł netto warte jest zdobyte właśnie przez konsorcjum, któremu lideruje Qumak, zlecenie na wykonanie ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Konsorcjum z firmą Qumak na czele odpowiedzialne będzie za kompleksowe opracowanie, wykonanie i montaż poszczególnych elementów wystawy. W zakresie prac znalazło się ponadto przygotowanie osprzętu oświetleniowego i audiowizualnego, a także wyposażenie muzeum w audioprzewodniki oraz system zarządzania treścią i multimediami. Wystawa zajmie powierzchnię niemal 5 000 m2, co czyni ją jedną z największych historycznych ekspozycji muzealnych na świecie. Prace zostaną ukończone w 2016 roku.

- Podjęta kilka lat temu decyzja o stworzeniu linii biznesowej odpowiedzialnej za ekspozycje multimedialne okazała się bardzo dobra. Mamy już na swoim koncie kilka prestiżowych realizacji, które spotkały się z entuzjastycznym odbiorem zarówno przez zamawiającego, jak i przez zwiedzających. Nasze doskonałe referencje i unikatowe doświadczenie, sprawiają, że wyrośliśmy na czołowego gracza na tym rynku- mówi Paweł Jaguś, prezes Qumak S.A. - Będziemy konsekwentnie kontynuować rozwój w tym segmencie - dodaje.

Warto odnotować, że w kwietniu działalność operacyjną rozpoczęła spółka zależna Grupy Qumak, dedykowana projektom z zakresu ekspozycji multimedialnych: MAE Multimedia Art & Education. Jej wyodrębnienie to element strategii Grupy, zakładającej powoływanie wysoko wyspecjalizowanych spółek kompetencyjnych. Mają one, oprócz dużych kontraktów, pozyskiwać mniejsze zlecenia inżynieryjno-projektowe, które pozwalają generować relatywnie wysokie marże. 

Poza ekspozycją w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Qumak realizuje aktualnie podobny projekt w Muzeum Śląskim. Elementami gotowej ekspozycji będą tam m.in. instalacje wykorzystujące światło i dźwięk, zabudowy scenograficzne oraz przestrzenie rekonstrukcyjne. W ubiegłym roku Qumak odpowiadał za wykonanie interaktywnej wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a także w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Spółka zrealizowała również wdrożenia w Parku Edukacyjnym w Zabrzu i Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim.

Monika Ponarad

Udostępnij artykuł: