Rada ds. Zielonej Transformacji: forum przedsiębiorców nt. Europejskiego Zielonego Ładu

ESG / Gospodarka

6 maja 2020 r. zainaugurowała działalność Rada ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan. W pierwszym spotkaniu Rady wziął udział Michał Kurtyka, minister klimatu.

Rada ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki
Źródło: Konfederacja Lewiatan

6 maja 2020 r. zainaugurowała działalność Rada ds. Zielonej Transformacji w Konfederacji Lewiatan. W pierwszym spotkaniu Rady wziął udział Michał Kurtyka, minister klimatu.

#MaciejWitucki: Nowoczesne technologie, które są integralną częścią Zielonego Ładu, mogą stać się dodatkowym impulsem rozwojowym, zwłaszcza teraz w obliczu potężnego kryzysu wywołanego pandemią #COVID-19 #EuropejskiZielonyŁad #NoweTechnologie #Kryzys @LewiatanTweets @MinKlimatu

Rok 2020 będzie kluczowy dla uzgodnienia wspólnych zasad realizacji Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ).

Już w marcu br. ogłoszone zostały  przez Komisję Europejską ważne projekty regulacji tj. nowe prawo klimatyczne,  ale również strategia przemysłowa UE oraz Plan Działań na Rzecz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, a w III kwartale br. planowana jest publikacja odnowionej strategii zrównoważonego finansowania.

Są to dokumenty, które w bezpośredni lub pośredni sposób będą miały wpływ na decyzje biznesowe i inwestycyjne polskiego biznesu.

Konfederacja Lewiatan będzie brała aktywny udział w konsultowaniu tych strategii oraz kreowaniu ostatecznego kształtu poszczególnych rozwiązań i regulacji na poziomie UE oraz Polski.

Europejski Zielony Ład z nowym harmonogramem

Szef resortu klimatu Michał Kurtyka powiedział, że mimo kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa, nie należy spodziewać się większych zmian w Europejskim Zielonym Ładzie. Co najwyżej zostanie nieco zmieniony jego harmonogram.

Michał Kurtyka, minister klimatu.
Michał Kurtyka, minister klimatu. Źródło: Twitter

– Polska od dawna zabiega, żeby zielona transformacja była sprawiedliwa, a państwa mogły liczyć na wsparcie w  finansowaniu różnych inwestycji.

Apelujemy o solidarność i sprawiedliwość. Nie chcemy, aby ktokolwiek pozostał sam w przeprowadzaniu transformacji klimatycznej – dodał minister Michał Kurtyka.

Bądź na bieżąco - zapisz się na nasz newsletter >>>

Zielony Ład nowym impulsem rozwojowym

‒ Popieramy zaproponowaną przez Komisję Europejską koncepcję Europejskiego Zielonego Ładu, która  ma na celu bardziej efektywne wykorzystywanie zasobów i stopniowe przejście na niskoemisyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Nowoczesne technologie, które są integralną częścią Zielonego Ładu, mogą stać się dodatkowym impulsem rozwojowym, zwłaszcza teraz w obliczu potężnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Dzięki ambitnej polityce klimatycznej możemy nie tylko ratować nasze środowisko, ale także wspomóc gospodarki w wychodzeniu z zapaści – powiedział Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Czy Zielony Ład ma szansę realizacji w dobie koronawirusa?

Polskie „zielone” priorytety

‒ Powołaliśmy Radę ds. Zielonej Transformacji, aby aktywnie uczestniczyć  w dyskusji nad ostatecznym kształtem rozwiązań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i reprezentować naszych członków na forum krajowym i unijnym – podkreśliła Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Czytaj także: Komisja Europejska narzuca klimatyczną agendę. Szansa czy zagrożenie dla Polski?

Celem nowo powołanej Rady, która składa się z członków Konfederacji Lewiatan, będzie opiniowanie i konsultowanie regulacji oraz strategii wchodzących w skład EZŁ, w tym przygotowywanie ekspertyzy merytorycznej, wypracowywanie stanowisk, opinii do regulacji i strategii czy aktywna współpraca z administracją publiczną nad ostatecznym kształtem proponowanych rozwiązań.

Udostępnij artykuł: