Rada UE zagłosuje ws. tymczasowego stosowania umowy z Wielką Brytanią

Gospodarka

Decyzja w sprawie tymczasowego stosowania projektu umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią zostanie poddana pod głosowanie w Radzie UE w najbliższych dniach - przekazało PAP w piątek 25 grudnia źródło unijne.

Brexit
Fot. stock.adobe.com/lQuatrox Production

Decyzja w sprawie tymczasowego stosowania projektu umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią zostanie poddana pod głosowanie w Radzie UE w najbliższych dniach - przekazało PAP w piątek 25 grudnia źródło unijne.

W piątek 25 grudnia w Brukseli odbyło się w tej sprawie spotkanie stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE.

Jak przekazało PAP źródło unijne, po zawarciu umowy państwa członkowskie UE rozpoczną jej weryfikację, co zajmie kilka dni.

Od nowego roku 2021 nie będzie w handlu ceł ani innych zakłóceń, które uderzyłyby w obie strony

"Główna umowa w sprawie handlu i współpracy UE obejmuje już 1246 stron tekstu prawnego" - powiedział rozmówca PAP.

Czytaj także: Brexit: Wielka Brytania i UE osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej

Tymczasowe stosowanie umowy  jest konieczne

„Ambasadorzy UE jednogłośnie poparli pismo do Parlamentu Europejskiego w sprawie zamiaru podjęcia przez państwa członkowskie UE decyzji o tymczasowym stosowaniu umowy UE‒Wielka Brytania w najbliższych dniach.

W liście podkreśla się konieczność podjęcia tego wyjątkowego kroku w celu zapobieżenia znaczącym zakłóceniom w stosunkach UE z Wielką Brytanią o poważnych konsekwencjach dla obywateli i przedsiębiorstw pod koniec okresu przejściowego 1 stycznia.

Tymczasowe stosowanie pozwoliłoby również na właściwą i pełną demokratyczną kontrolę projektu porozumienia przez Parlament Europejski i Radę przed jego ostateczną ratyfikacją” - dodał.

Główna umowa w sprawie handlu i współpracy UE obejmuje już 1246 stron tekstu prawnego

Od piątku eksperci UE ds. brexitu analizują projekt porozumienia w Brukseli i stolicach państw. Grupa robocza ekspertów ds. brexitu będzie spotykać się codziennie w Brukseli, aby wyjaśnić wszystkie aspekty umowy.

Kolejne spotkanie ambasadorów UE jest wstępnie zaplanowane na 28 grudnia.

Czytaj także: Brexit, roaming i silne uwierzytelnienie, kolejny kłopot dla Polaków w Wielkiej Brytanii korzystających z usług polskich banków

Michel Barnier przedstawił wynik negocjacji

W Brukseli odbyło się w piątek 25 grudnia posiedzenie ambasadorów państw unijnych ws. umowy UE z Wielką Brytanią po brexicie. Główny negocjator unijny Michel Barnier przedstawił na nim wynik negocjacji.

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w czwartek 24 grudnia porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od nowego roku 2021 nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych zakłóceń, które uderzyłyby w obie strony.

Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE zaczął się dokładnie 1646 dni temu, gdy w referendum - wbrew niemal wszystkim sondażom - za wystąpieniem z UE opowiedziało się 52 proc. Brytyjczyków.

W tym czasie dwukrotnie zmienił się premier i dwukrotnie przekładano termin wyjścia. Formalnie Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia tego roku, ale do końca okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia związania jest jeszcze unijnymi regulacjami.

Czytaj także: Komunikat KNF dotyczący brexitu

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: