Podano wskaźnik waloryzacji na 2019 rok. Minimalny wzrost emerytur wyniesie 70 zł

Rynek pracy

Fot. Pixabay.com

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur za ten rok wyniesie 102,86%, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zgodnie z zapowiedziami, minimalny wzrost emerytury wyniesie 70 zł, a minimalny poziom emerytury - 1 100 zł.

#Wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku będą rosły, mamy #rynekpracownika - mówi Elżbieta #Rafalska z @MRPiPS_GOV_PL komentując dane @GUS_STAT

– Dziś podpisałam komunikat w sprawie waloryzacji rent i emerytur. […] Wskaźnik waloryzacji wyniesie 102,86%. Minimalny wzrost emerytury to 70 zł. Najniższa emerytura wyniesie 1 100 zł – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Według wcześniejszych zapowiedzi, prognozowany wskaźnik waloryzacji miał wynieść 103,26%. Zakładano także, że zastosowanie minimalnej gwarantowanej podwyżki w wysokości 70 zł obejmie ok. 6,4 mln świadczeniobiorców.

 

Rafalska o danych GUS: wzrostowi wynagrodzeń musi towarzyszyć wydajność pracy

– Jestem przekonana, że wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku będą rosły – mamy rynek pracownika. Konkurencyjność polskich firm nie może polegać na niskich kosztach pracy i jeśli się z tym nie uporamy, to nigdy nie wyjdziemy z pułapki średniego rozwoju, a młodzi ludzie będą wyjeżdżać zagranicę do pracy w tej sytuacji. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia musi rosnąć wydajność pracy Myślę, że będzie to rok rosnących wynagrodzeń – tak jak jest w założeniach budżetowych” – powiedziała Rafalska podczas konferencji prasowej.

Jak podał wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2018 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło realnie o 5,3% r/r.

Według ustawy budżetowej na 2019 r., przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej zaplanowano na ten rok na 4 765 zł (na 2018 plan wykonania: 4 513 zł). W zakresie nominalnego tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przyjęto, że wyniesie ono 5,7% w 2018 r. oraz 5,6% w 2019 r.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: