Raiffeisen Polbank liderem na rynku faktoringowym, obroty w I kw. wzrosły o 3%

Bankowość

W I kwartale 2014 r. bank pozostał na 1. miejscu w rankingu największych faktorów, odnotowując wzrost obrotów o 3% do 3,7 mld zł. Co czwarta firma w Polsce korzystająca z faktoringu jest klientem Raiffeisen Polbanku.

W I kwartale 2014 r. bank pozostał na 1. miejscu w rankingu największych faktorów, odnotowując wzrost obrotów o 3% do 3,7 mld zł. Co czwarta firma w Polsce korzystająca z faktoringu jest klientem Raiffeisen Polbanku.

Pierwsze trzy miesiące 2014 r. przyniosły w Raiffeisen Polbank wzrost obrotów faktoringowych o 2,6% w ujęciu rocznym. Ich wartość przekroczyła 3,7 mld zł. Liczba wykupionych faktur wyniosła 127,2 tys. Bank pozyskał w I kwartale blisko stu klientów faktoringowych i obecnie obsługuje ich ok. 1200, co oznacza, że praktycznie co czwarta firma w Polsce korzystająca z rozwiązań faktoringowych jest klientem Raiffeisen Polbanku (wg danych Polskiego Związku Faktorów z faktoringu korzysta w naszym kraju 5 tys. przedsiębiorstw).

"Widać wzrosty w obrotach handlowych naszych klientów, co jest pochodną coraz lepszej koniunktury w gospodarce i stąd większa wartość przekazanych wierzytelności do wykupu. Z naszych obserwacji wynika też, że poprawia się terminowość spłat i zmniejszają się zatory płatnicze. Nasi klienci coraz chętnie łączą możliwości faktoringu klasycznego i odwrotnego, czyli optymalizują płynność po obu stronach bilansu - w zobowiązaniach i należnościach. W większym stopniu też wykorzystują przyznane limity, co może być sygnałem, że w przyszłości będą jeszcze intensywniej używać faktoringu" - powiedział Paweł Kacprzak, Dyrektor ds. Faktoringu w Raiffeisen Polbank.

Z przeprowadzonych niedawno na zlecenie Raiffeisen Polbank ankiet wśród klientów wynika, że polskie firmy nadal cenią faktoring przede wszystkim za wzmacnianie płynności finansowej i potwierdzają, że to doskonałe źródło szybkiego finansowania, co pozwala im na zdobywanie przewagi konkurencyjnej.

Raiffeisen Polbank od sześciu lat zajmuje pozycję lidera pod względem wielkości obrotów faktoringowych. Jego udział w krajowym rynku wynosił na koniec I kwartału 15%.

Źródło: Raiffeisen Bank Polska S.A.

Udostępnij artykuł: