Raiffeisen Polbank liderem rynku faktoringowego, w I kw. zwiększył obroty o 22%

Bankowość

Raiffeisen Polbank zajął w I kwartale 2015 r. 1. miejsce wśród firm faktoringowych i banków, notując wzrost wartości skupionych wierzytelności o 22% w skali roku do ponad 4,5 mld zł.

Raiffeisen Polbank zajął w I kwartale 2015 r. 1. miejsce wśród firm faktoringowych i banków, notując wzrost wartości skupionych wierzytelności o 22% w skali roku do ponad 4,5 mld zł.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 r. tempo wzrostu obrotów faktoringowych w Raiffeisen Polbank przyspieszyło do 22% w ujęciu rocznym z 19% r/r w ostatnim kwartale 2014 r. Wartość skupionych faktur sięgnęła 4,54 mld zł i jest to drugi najlepszy kwartalny wynik w historii banku, mimo że zwykle początek roku jest najsłabszy pod względem obrotów w branży faktoringowej. Liczba wykupionych faktur wyniosła 143,5 tys. Bank pozyskał w I kwartale blisko 130 klientów faktoringowych i obecnie obsługuje ich ok. 1700, czyli ponad 30% firm korzystających w Polsce z rozwiązań faktoringowych (wg danych Polskiego Związku Faktorów używa ich 5,35 tys. przedsiębiorstw).

"Coraz szersza oferta i lepsze dopasowanie usług do potrzeb klientów powodują, że szybko przybywa firm korzystających z faktoringu. W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku ich liczba wzrosła w naszym banku o 60% i był to najlepszy wynik odnotowany na początku roku. Widać też wzrost liczby faktur przekazywanych do wykupu - w skali roku o 13%. Te trendy znajdują potwierdzenie w pozytywnych opiniach naszych klientów na temat faktoringu. Z najnowszego badania ich opinii wynika, że wielu zaczyna uważać ten produkt nawet za atrakcyjniejszy od kredytu, ponieważ często nie pociąga za sobą kosztów stałych i zapewnia większą elastyczność m.in. w wyborze terminu i skali wykorzystania" - powiedział Paweł Kacprzak, Dyrektor ds. Faktoringu w Raiffeisen Polbank.

W ostatnim czasie w Raiffeisen Polbanku dużym powodzeniem cieszył się faktoring pełny PLUS gdzie to bank przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta, a nie ubezpieczyciel. Ponadto dzięki połączeniu faktoringu odwrotnego z faktoringiem klasycznym w jeden produkt klient kompleksowo zarządza zarówno zobowiązaniami jak i należnościami handlowymi, bez potrzeby używania kredytu.

Raiffeisen Polbank od ponad sześciu lat przewodzi na rynku faktoringu - jego udział wynosił na koniec I kwartału 15,3%.

Marcin Jedliński
rzecznik prasowy
Raiffeisen Bank Polska S.A.

 
Udostępnij artykuł: