Ranking 50 największych banków w Polsce 2011: Prezentacja – HP – długofalowa współpraca z klientem

BANK 2011/06

Nowoczesna infrastruktura informatyczna pozwala zwiększyć wydajność procesów w banku i tym samym skuteczność działań operacyjnych związanych z obsługą klienta. Dobry system informatyczny powinien być łatwy w budowie, skalowalny i pewny w działaniu. Ma wspierać, a nie ograniczać wizję biznesową banku. Wieloletnie doświadczenie firmy Hewlett-Packard dobrze się tu sprawdza.

Nowoczesna infrastruktura informatyczna pozwala zwiększyć wydajność procesów w banku i tym samym skuteczność działań operacyjnych związanych z obsługą klienta. Dobry system informatyczny powinien być łatwy w budowie, skalowalny i pewny w działaniu. Ma wspierać, a nie ograniczać wizję biznesową banku. Wieloletnie doświadczenie firmy Hewlett-Packard dobrze się tu sprawdza.

Systemy informatyczne wykorzystujące rozwiązania HP z sukcesem działają w takich instytucjach finansowych w Polsce, jak choćby: Alior Bank, SKOK Kopernik czy IT Card. Podstawą rozwiązań jest platforma HP BladeSystem, służąca do budowy funkcjonalnych systemów informatycznych i znacząco redukująca koszty użytkowania. Umożliwia ona łatwą i szybką instalację, daje elastyczność konfiguracji, zarządzania oraz wprowadzania zmian. HP BladeSystem pozwala na łatwy dostęp do wszystkich elementów hot-swap (możliwość podłączania w czasie pracy) i rozbudowę o kolejne komponenty. Równie istotne są funkcje podnoszące poziom bezpieczeństwa systemu, zmniejszenie ilości okablowania, redukujące liczbę awarii w jednym punkcie czy wbudowana nadmiarowość. Wysoki poziom kontroli zapewnia centralne zarządzanie. Administrator może też łatwo kontrolować pracę systemu zdalnie z dowolnego miejsca. Serwery kasetowe HP redukują okablowanie oraz oszczędzają powierzchnię przeznaczona na serwery (nawet do 62 proc.!), jak i energię elektryczną (nawet do 60 proc.). Wraz z technologią VMware pozwala to tworzyć wirtualne maszyny, co daje lepsze wykorzystanie zasobów, oraz większą elastyczność. Dla użytkownika jest to znaczące obniżenie kosztów.

System dla banku w jeden rok

Czy można zbudować IT dla nowego banku w rok? Tak, przykładem jest Alior Bank – jedna z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. Oficjalny start banku to 17 listopada 2008 r., a obecnie z jego usług oraz produktów korzysta już ponad 665 tys. klientów i 62 tys. klientów biznesowych. Uruchamiając działalność, postawiono za cel stworzenie od podstaw systemu informatycznego w bardzo krótkim czasie. Chodziło o dobór innowacyjnego, bezpiecznego i skalowalnego rozwiązania (o elastycznej infrastrukturze wykorzystującej najnowsze technologie) oraz uwzględniającego dynamikę rozwoju banku. Zakres projektu to dla systemu centralnego infrastruktura, w skład której weszła farma 160 serwerów HP BladeSystem i dwie macierze HP StorageWorks EVA 4400. W efekcie powstała innowacyjna platforma przy zachowanym bardzo krótkim czasie implementacji aplikacji bankowej oraz wdrożenia infrastruktury sprzętowej. Szybkie uruchomienie systemu było też gwarancją szybkiego zwrotu z inwestycji.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: