Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Co z tą Bazyleą

BANK 2012/06

Banki stoją przed nie lada wyzwaniem. Będą musiały dostosować się do nowych regulacji nadzorczych narzuconych przez Komitet Bazylejski. Podniesienie wymogów kapitałowych i wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń ma ułatwić uporanie się z kryzysem. Wcale jednak nie ma pewności, że cel ten faktycznie zostanie osiągnięty.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

W końcu Bazylea I wcale nie zapobiegła kryzysowi azjatyckiemu czy innym kryzysom finansowym, które rozwijały się w końcu lat 90. ubiegłego wieku. To, co dziś wiadomo na pewno, to że sektor bankowy odczuje dotkliwe skutki uboczne bazylejskich zabiegów.

W reakcji na kryzys…

Kryzys, który w ostatnim czasie dotknął rynki międzynarodowe ujawnił wiele ułomności w dotychczasowym systemie regulacji nadzorczych i sposobach zarządzania ryzykiem, zwłaszcza w krajach Wspólnoty Europejskiej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że straty banków europejskich w latach 2007-2010 wyniosły około 1 bln euro.

W odpowiedzi na tę sytuację Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego (Basel ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: