Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Pożyczkowe pole minowe

BANK 2012/06

To że nam, Polakom, grozi pułapka nadmiernego zadłużenia, nie jest żadną tajemnicą. Nowością w tym wszystkim jest rola, jaką zaczynają odgrywać parabanki. Banki nie chcą nam pożyczać? To idziemy po chwilówki.

Igor Lagenda

Musimy stworzyć regulacje systemu shadow banking, ponieważ wiemy, że ten bardzo kreatywny sektor grozi rozlaniem się ryzyka z regulowanych obszarów sektora finansowego do tych nieregulowanych, co powoduje nowe nieznane ryzyka – zapowiedział w marcu komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

A dane, choć szczątkowe, bo nikt przecież nie gromadzi informacji na ten temat, są zatrważające. Sięgając do raportów spółek publicznych, można sprawdzić, w jakim tempie ten rynek rośnie. Notowana na NewConnect, Marka, w 2011 r. podwoiła sprzedaż, podobnie jak Optima. SMS Kredyt zyskał w tym czasie ponad 200 proc. Zdecydowanie najwolniej rozwijał się Provident, notując 8-proc. wzrost.

– Ten rynek rozwija się w tempie 20-30 proc. – ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: