Ranking 50 największych banków w Polsce 2012: Smok krąży nad Europą

BANK 2012/06

Polska może być dogodnym przyczółkiem dla chińskich inwestorów w planie podboju Europy. Jak jednak pogodzić to ze współpracą Pekinu z UE?

Krzysztof Maciejewski

Po majowej wizycie premiera Wen Jiabao w Polsce komentatorzy zastanawiali się, czy Kraj Środka rzeczywiście planuje włamanie do Europy od wschodu. Ze skąpo spływających informacji wynikało, że Chiny utworzą fundusz promocji inwestycji mający w pierwszym etapie zebrać 500 mln dolarów. Oczywiście, wybór Polski nie jest przypadkowy. Wymiana polsko-chińska wyniosła w ub. roku 14,55 mld dolarów, polski PKB wzrósł o 4,3 proc., a w bieżącym ma jeszcze wzrosnąć o 3,5 proc. TCL składa tu telewizory, Shanghai Electric chce wybudować elektrociepłownię węglową, Liu Gong Machinery wykupił producenta maszyn budowlanych Huta Stalowa Wola. To jednak tylko jedna strona medalu. Warto przypomnieć sprawę fiaska współpracy z chińskim koncernem Covec przy budowie polskiej autostrady A2.

[alebankmodule origin="sms-dostep" par1="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: