Ranking Dzielnic Otodom 2020: Białystok najtańszym, Warszawa najdroższym miastem Polski

Nieruchomości / Rynek

Mając ograniczony budżet, szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce?

Białystok
Fot. stock.adobe.com/bzyxx

Mając ograniczony budżet, szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce?

O ile same koszty utrzymania w Białymstoku nie są dla kieszeni mieszkańców przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości w opinii ankietowanych są wysokie #Białystok #Warszawa @otodom

Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

Mieszkanie w dużym mieście ma swoje niezaprzeczalne walory, aczkolwiek wiąże się również z większymi kosztami nieruchomości i życia, niż w przypadku życia na peryferiach. Są jednak miasta i dzielnice, które obciążają portfele swoich mieszkańców bardziej niż inne. Z ogólnopolskiego zestawienia dwunastu miast wyłania się wniosek, że życie w Polsce jest drogie, a ocena mieszkańców pogorszyła się jeszcze w porównaniu z wynikami rankingu przeprowadzonego w 2017 roku. 

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

 MiastoWartość
1Białystok2,94
2Lublin2,84
3Bydgoszcz2,83
4Szczecin2,77
5Katowice2,71
6Gdynia2,67
7Łódź2,66
8Poznań2,65
9Gdańsk2,63
10Wrocław2,52
11Kraków2,51
12Warszawa2,43

Białystok na czele rankingu

O ile same koszty utrzymania w Białymstoku nie są dla kieszeni mieszkańców przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości w opinii ankietowanych są wysokie. W efekcie w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom lokalizacja najwyżej notowana w zestawieniu otrzymała zaledwie 3,33 punktu na 5 możliwych do zdobycia.

W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni.

Czytaj także: Ceny mieszkań: Białystok, Lublin i Rzeszów >>>

Co ciekawe zwycięzcy pierwszej odsłony Rankingu Dzielnic Białegostoku z 2017 roku w tej edycji zostali ocenieni wyraźnie słabiej. Poprzedni lider, czyli Osiedle Młodych, tym razem uplasował się dopiero na ósmym miejscu, zaś trzeci dwa lata temu Antoniuk spadł na dziesiątą pozycję. Najbardziej spektakularny spadek stał się jednak udziałem drugiego w roku 2017 Osiedla Piasta II – tym razem respondenci ocenili tę lokalizację na zaledwie 2,86 punktu, co pozwoliło na zajęcie dopiero szesnastego miejsca.

Warszawa jest zdecydowanie za droga

W większości kategorii Rankingu Dzielnic Warszawy mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili swoje miasto. Jest jednak coś, co mocno ich boli. Mowa o cenach nieruchomości i kosztach życia. W tej kategorii Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co właściwie nie dziwi – średnie ceny ofertowe metra kwadratowego w mieście to już prawie 12000 zł, zatem kupno mieszkania w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających.

Warszawiacy zgodnie orzekli, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu. Niewiele lepiej wypadły Żoliborz i Wilanów. Wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą dwa w pięciopunktowej skali. Najdroższe dzielnic Warszawy to: Śródmieście (2,13), Żoliborz (2,16) i Wilanów (2,17).

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Warszawa zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia na ostatnim miejscu. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), drugie miejsce zajmuje Lublin (2,84), a trzecie przypadło Bydgoszczy (2,83).  Najmniej zadowoleni z kosztów życia oprócz Warszawy są mieszkańcy Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Źródło: otoDom.pl
Udostępnij artykuł: