Ranking magazynu The Banker: Skośne oczy wielki kapitał

NBS 2014/12

Brytyjski magazyn finansowy The Banker wzorem lat poprzednich opublikował listy rankingowe 1000 największych banków. W 2013 r. światowym liderem został Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) z kapitałem podstawowym powyżej 207 mld dolarów.

Brytyjski magazyn finansowy The Banker wzorem lat poprzednich opublikował listy rankingowe 1000 największych banków. W 2013 r. światowym liderem został Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) z kapitałem podstawowym powyżej 207 mld dolarów.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

W 2013 r. zyski brutto 1000 najsilniejszych kapitałowo banków na świecie zwiększyły się o 23 proc. w stosunku do roku poprzedniego) i wyniosły 920 mld USD, a zatem były o 133,7 mld USD wyższe niż w przedkryzysowym roku 2006. Część dużych banków nadal czyści swoje portfele aktywów, sprzedając złe kredyty i zmniejszając wskaźniki dźwigni finansowej, generalnie jednak dzięki zwiększeniu funduszy własnych obecnie sektor bankowy na świecie jest bardziej stabilny niż jeszcze przed kilkoma laty.

Kto goni peleton?

Banki z list miesięcznika The Banker odgrywają kluczową rolę na rynku usług finansowych. Z reguły działają one w skali globalnej, utrzymując placówki w większości krajów na świecie bądź dokonując z klientami zagranicznymi operacji transgranicznych. Z tego powodu wciąż są podatne na zarażenie się kryzysem, ale też same mogą nim zarazić swoich biznesowych partnerów i spółki córki. Jedna trzecia zysków brutto wszystkich banków z listy Top 1000 przypada na banki chińskie - w 2013 r. zarobiły one łącznie 292 mld USD, podczas gdy 20 proc. zysków brutto (183 mld USD) należy do banków z USA. Dochody sektora w pozostałych krajach były znacznie niższe, np. dużych banków z eurolandu wyniosły przed opodatkowaniem dziesięć razy mniej niż w bankach chińskich (28 mld USD).

Banki hiszpańskie, greckie i irlandzkie z listy Top 1000 ponownie już osiągają zyski, natomiast w trudnej sytuacji ciągle jeszcze znajdują się duże banki włoskie - aż cztery z nich są wśród 10 instytucji z największymi stratami na świecie. W tej grupie był m.in. UniCredit. Z zestawienia wynika, że największe straty generują banki europejskie.

Na liście liderów pod względem wielkości zysku przed opodatkowaniem cztery pierwsze miejsca zajmują banki chińskie: ICBC z zyskiem brutto 55 mld USD, China Construction Bank (45 mld USD), Agricultural Bank of China (35 mld USD) i Bank of China (34 mld USD). Dopiero na pozycjach 5. i 6. znajdują się dwa banki amerykańskie: Wells Fargo i JP Morgan Chase, a na kolejnych HSBC, Citigroup, Bank of America i Mitsubishi UFI Financial Group.

Goldman w nowym garniturku

W obszarze bankowości inwestycyjnej na świecie dominują uniwersalne banki amerykańskie, ich poważnymi konkurentami są tylko: Deutsche Bank, Credit Suisse i Royal Bank of Canada. Globalny kryzys finansowy bardzo boleśnie dotknął banki inwestycyjne, które w 2008 r. przestały istnieć jako samodzielne instytucje finansowe. Bank Bear Stearns został przejęty przez JP Morgan Chase, czwarty pod względem wielkości Lehman Brothers zbankrutował, Merrill Lynch został przejęty przez Bank of America, a Morgan Stanley i Goldman Sachs zmieniły swój status prawny i stały się instytucjami uniwersalnymi, co oznacza, iż mogą pozyskiwać depozyty od klientów detalicznych i korporacyjnych, a także otrzymywać środki z banku centralnego (Fed) na równi z innymi.

Największym na świecie pod względem wielkości kapitału podstawowego jest Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), który jeszcze 4 lata temu zajmował 8. miejsce. Jego kapitał podstawowy przekracza 207 mld USD. Na 2. miejscu z kapitałem 173,9 mld USD plasuje się China Construction Bank Corporation, dwa kolejne zajmują JP Morgan Chase i Bank of America. Największy bank europejski według wielkości Tier I - brytyjski HSBC jest dopiero 5.

O coraz silniejszej pozycji Chin w systemie światowym świadczy również 7. i 9. miejsce dwóch kolejnych banków z Państwa Środka: Bank of China i Agricultural Bank of China.

nbs.2014.12.tabela.043.550x

Spekulanci nie płaczą

Na koniec 2013 r. największymi aktywami dysponował chiński ICBC. Wśród 20 instytucji o największej sumie bilansowej znajdują się jeszcze trzy inne banki z ChRL. Największym w Europie pod względem sumy bilansowej był brytyjski HSBC, wysoką 4. pozycję zajmował francuski BNP Paribas. Na liście Top 20 są cztery banki z USA, cztery z Japonii, po trzy z Francji i Wielkiej Brytanii, niemiecki Deutsche Bank i hiszpański Banco Santander. Na liście Top 1000 nie ma dwóch największych banków Szwajcarii: UBS i Credit Suisse, ani żadnego banku Holandii. Największym centrum finansowym na świecie pod względem zagregowanej sumy bilansowej zlokalizowanych tam banków jest Paryż. Na kolejnych miejscach plasują się Pekin, Tokio, Londyn i Nowy Jork.

Liderzy są bardzo zróżnicowani pod względem kapitalizacji giełdowej. W związku z nieustannymi zmianami kursów akcji banków notowanych na giełdach stale zmienia się ich wartość rynkowa. Na czołowych pozycjach w 2014 r. plasowały się banki amerykańskie i chińskie. Notowania największych instytucji wciąż są poniżej poziomu z lat 2008- 2009, chociaż np. wartość rynkowa Wells Fargo w kwietniu 2014 r. była już wyższa o 154 mld USD w porównaniu z kapitalizacją u progu kryzysu w lipcu 2007 r. Wzrost wartości rynkowej odnotował też China Construction Bank - ze 155 mld do 172 mld USD. W przypadku Citigroup wartość rynkowa jest ciągle o ponad 100 mld niższa niż tuż przed zapoczątkowaniem kryzysu, Bank of America ma do odrobienia 58 mld USD, a HSBC 23 mld USD.

nbs.2014.12.tabela.044.550xnbs.2014.12.tabela.045.550x


Autor jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego i Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie.

 

Udostępnij artykuł: