Ranking najpopularniejszych miejscowości nad morzem

Bez krawata

Nadmorskie miejscowości są bardzo popularne wśród turystów, szczególnie latem w czasie wakacyjnych urlopów. Które miejsca nad Bałtykiem były wybierane przez urlopowiczów najchętniej i znalazły się na czele rankingu ?

Plaża nad polskim morzem
Fot. stock.adobe.com/itsmejust

Nadmorskie miejscowości są bardzo popularne wśród turystów, szczególnie latem w czasie wakacyjnych urlopów. Które miejsca nad Bałtykiem były wybierane przez urlopowiczów najchętniej i znalazły się na czele rankingu ?

Podium rankingu najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem nie zmieniło się. #Turyści ponownie najchętniej wypoczywali w Kołobrzegu, Gdańsku i Mielnie #morze #Bałtyk #wakacje #turystyka #GUS #Kołobrzeg #Gdańsk #Mielno @GUS_STAT

Ani nie najniższe ceny w miejscowościach nadmorskich, ani zmienna pogoda, ani tłumy na plaży, gdy już ta pogoda w końcu jest, nie odstraszyły w zeszłe wakacje turystów, którzy chętnie decydowali się na spędzenie urlopu właśnie w miejscowościach położonych nad polskim morzem.Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu i sierpniu 2017 roku nad polskim morzem wykupiono prawie 8 223,7 tys. noclegów, z których skorzystało 1 561,0 tys. turystów.Dane GUS dotyczą obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych i wykorzystania tych miejsc w lipcu i sierpniu 2017 r. pokazują, które miejscowości nad polskim morzem cieszyły się największą popularnością wśród turystów.Czytaj także:Wakacje 2021, o rezerwacje łatwiej w górach niż nad morzem

Najpopularniejsze gminy nadmorskie w kolejności określonej liczbą noclegów

1. Kołobrzeg (gm. miejska)

2. Gdańsk

3. Mielno

4. Władysławowo

5. Rewal

6. Świnoujście

7. Dziwnów

8. Łeba

9. Międzyzdroje

10. Kołobrzeg (gm. wiejska)

Lokata gmin nadmorskich wg liczby udzielonych noclegów w lipcu i sierpniu 2016 r. i 2017 r.

Źródło: GUS

Kołobrzeg zyskał najbardziej na popularności

Jak wynika z danych GUS, pierwsze trzy miejsca na podium pozostały bez zmian w stosunku do roku 2016. W Kołobrzegu, Gdańsku i Mielnie łącznie skoncentrowało się ponad ¼ (27,0%) wszystkich noclegów, jakie ogółem udzielone zostały turystom w lipcu i sierpniu 2017 roku na obszarze nadmorskim.Najbardziej na popularności zyskał Kołobrzeg, gdzie liczba noclegów rok do roku wzrosła aż o 9,5 proc.

Turyści głównie z Polski...

W zeszłe wakacje w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu 2017 r. z obiektów znajdujących się na obszarach nadmorskich skorzystało 1 561,0 tys. turystów. Jak wynika z danych GUS, stanowiło to 20,7% wszystkich nocujących w tym czasie w obiektach turystycznych na terenie całego kraju.
Turyści w okresie wakacyjnym na obszarach nadmorskich

Źródło: GUS

... ale nie tylko

Na wypoczynek nad morzem zdecydowali się głównie turyści krajowi - 1 266,5 tys. osób. Turystów zagranicznych w tym czasie na obszary nadmorskie zawitało 294,5 tys. Byli to głównie Niemcy (169,3 tys. osób), Szwedzi (20,4 tys. osób), Norwegowie (19,4 tys. osób), Brytyjczycy (9,2 tys. osób) i Rosjanie (8,7 tys. osób).
Noclegi udzielone turystom zagranicznym na obszarach nadmorskich w lipcu i sierpniu 2017 r.

Źródło: GUS

Duża i zróżnicowana baza noclegowa

Turyści spędzający urlop nad morzem mieli do wyboru różne obiekty noclegowe, wśród których najwięcej było pokoi gościnnych - 983 obiekty (w porównaniu do 2016 r. wzrost o 5,2%), na drugim miejscu uplasowały się ośrodki wczasowe – 526, a po nich hotele – 218 (odpowiednio wzrost o 7,6% oraz 4,8%).Jak podaje GUS, najwięcej miejsc noclegowych czekało na turystów w ośrodkach wczasowych, bo aż 72 048 miejsc noclegowych (w porównaniu do 2016 r. wzrost o 9,0%), na drugim miejscu w tej kategorii znalazły się hotele – 30 163 (wzrost o 6,2%), na trzecim zaś pokoje gościnne – 23 272 (wzrost o 7,9%).Łącznie w lipcu i sierpniu zeszłego roku na obszarach nadmorskich udzielono 8 223,7 tys. noclegów. Polacy w większości decydowali się na pobyty długookresowe, średnio spędzali nad morzem 5 nocy.
Udostępnij artykuł: