Ranking OFE – styczeń 2020: wszystkie fundusze emerytalne ze stratą

Mój plan emerytalny / Z rynku

Styczeń upłynął pod znakiem dużej zmienności na globalnych rynkach, co odczuła również warszawska giełda. Wszystkie fundusze emerytalne poniosły straty.

Pieniądze i wykresy gospodarcze
Fot. stock.adobe.com/suriyapong

Styczeń upłynął pod znakiem dużej zmienności na globalnych rynkach, co odczuła również warszawska giełda. Wszystkie fundusze emerytalne poniosły straty.

W styczniu wszystkie #OFE, których portfele w ok. trzech czwartych składają się z polskich akcji, odnotowały ujemne stopy zwrotu @analizy_pl

Konflikt na linii Iran-USA, a później rozprzestrzeniający się koronawirus z Wuhan sprawiły, że większość giełd, w tym polska, zamknęły się na minusie. W związku z tym ujemne stopy zwrotu odnotowały również Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).

Indeks szerokiego rynku WIG spadł w styczniu o -2,0%, przy czym największe spółki z indeksu WIG20 odnotowały spadek rzędu -3,9%. W takich warunkach wszystkie OFE, których portfele w ok. trzech czwartych składają się z polskich akcji, odnotowały ujemne stopy zwrotu.

Czytaj także: Smutny koniec OFE >>>
 

Wyniki funduszy emerytalnych

Krótkoterminowe wyniki OFE, podobnie jak szerokiego indeksu WIG, są ujemne zarówno w horyzoncie 12-mies. jak i 24 mies. Lepiej wygląda to w przypadku długoterminowych stóp zwrotu – za 10 ostatnich lat średni wynik OFE wynosi 46%, co daje prawie 4% średniorocznego zysku.

Wyniki OFE - styczeń 2020 r.

Ranking OFE

Najlepszy stosunek zysku do ryzyka cechuje się obecnie Aviva OFE. Zarówno w 12-mies. jak i 36-mies. horyzoncie uzyskał najwyższą ocenę 5a w Rankingu Analiz Online (tworzonym na podstawie wskaźnika information ratio). W styczniu wyraźnie spadła krótkoterminowa ocena OFE PZU „Złota Jesień” (z 5a do 1a).

Aktywa funduszy emerytalnych

W grudniu OFE przelały z tytułu „suwaka” na konta ZUS 553 mln zł, otrzymując z tytułu składek jedynie 253 mln zł. Do tego spadki na giełdach wpłynęły na spadek wartości jednostek OFE. W związku z tym aktywa netto spadły na przestrzeni miesiąca o -2,2% do 151,5 mld zł.

Aktywa OFE - styczeń 2020 r.
Źródło: Analizy Online
Udostępnij artykuł: