Raport Banku Pekao: siła napędowa czy hamulec rozwoju ‒ koncerny państwowe w czasie pandemii COVID-19

Gospodarka / Raporty

Spółki Skarbu Państwa mają potencjał, aby odgrywać kluczową rolę w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 – wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao S.A. Jak twierdzą eksperci, to właśnie firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji.

Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Banku Pekao S.A.
Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Banku Pekao S.A. Źródło: Bank Pekao

Spółki Skarbu Państwa mają potencjał, aby odgrywać kluczową rolę w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 – wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów Banku Pekao S.A. Jak twierdzą eksperci, to właśnie firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji.

#ErnestPytlarczyk: #KoncernyPaństwowe są bardzo ważnym i stabilnym źródłem dochodów podatkowych, dużym i pewnym pracodawcą, a obecność kapitału krajowego w sektorze bankowym zapewnia ciągłość finansowania polskiej gospodarki #COVID19 #Kryzys @BankPekaoSA

Najnowszy raport Banku Pekao „Siła napędowa czy hamulec rozwoju? Rola spółek Skarbu Państwa w kontekście kryzysu COVID-19” wskazuje na istotną rolę państwa jako podmiotu, który oferuje wsparcie i podejmuje konieczne ryzyko w czasie głębokiej recesji spowodowanej przez pandemię i działania ukierunkowane na jej zwalczenie.

400 tys. zatrudnionych w spółkach Skarbu Państwa

Już na początku kryzysu wywołanego COVID-19 rządy krajów G20 przeznaczyły 3,5 proc. PKB na działania pomocowe, czyli aż siedem razy więcej niż w pierwszych miesiącach globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku.

W realizacji pakietów pomocowych kluczową rolę często odgrywają właśnie spółki Skarbu Państwa ‒ silne, dynamicznie rozwijające się koncerny, będące jednymi z największych firm w kraju.

Cechują się zwiększoną odpornością oraz determinacją w utrzymaniu wysokiej aktywności w zakresie inwestycji prorozwojowych. Spółki te przyczyniają się też do realizacji celów polityki gospodarczej państwa, a w okresie kryzysu pomagają w łagodzeniu skutków recesji.

Aż 11 z 15 największych pracodawców w kraju to firmy państwowe, zatrudniające łącznie ponad 400 tys. osób. Zapewniając stabilne zatrudnienie, częściowo amortyzują negatywne skutki recesji dla rynku pracy.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Rząd zapowiada działania wspierające duże firmy, w tym spółki Skarbu Państwa

22 proc. wszystkich wpływów z CIT do budżetu państwa

Ponadto, jako najwięksi podatnicy, są odpowiedzialni za znaczące wpływy do budżetu państwa, szczególnie istotne w czasie kryzysu. W 2018 roku 15 największych firm państwowych zapłaciło łącznie ok. 10 mld złotych podatku od dochodów.

Stanowi to 22 proc. wszystkich wpływów z CIT do budżetu państwa i odpowiada łącznemu udziałowi wszystkich dużych firm prywatnych w naszym kraju.

– Specyficzne cechy własności państwowej w sektorze przedsiębiorstw sprawiają, że spółki Skarbu Państwa sprawdzają się zwłaszcza w warunkach kryzysowych. Wtedy szczególnego znaczenia nabiera kwestia stabilności działania oraz aspekt możliwości inwestycyjnych.

Dodatkowo koncerny państwowe są bardzo ważnym i stabilnym źródłem dochodów podatkowych, dużym i pewnym pracodawcą, a obecność kapitału krajowego w sektorze bankowym zapewnia ciągłość finansowania polskiej gospodarki.

Obecnie walczą również doraźnie ze skutkami pandemii, udzielając m.in. wsparcia szpitalomtłumaczy Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista Banku Pekao S.A.

Czytaj także: Banki z kapitałem państwowym i znaki zapytania

Firmy państwowe w branżach o strategicznym znaczeniu

W państwach OECD 26 proc. firm państwowych działa w sektorze finansowym, 21 proc. w energetyce, 18 proc. w transporcie, a 11 proc. w sektorze wydobywczym. Światowe przykłady pokazują zatem, że w krajach rozwiniętych udział państwa koncentruje się najczęściej w branżach o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.

Potencjał spółek Skarbu Państwa oraz ukierunkowanie ich rozwoju na najbardziej pożądane obszary umożliwiają wykorzystanie działalności biznesowej i aktywności inwestycyjnej jako jednego z narzędzi realizacji polityki gospodarczej.

Jest to szczególnie istotne w dobie kryzysu, ponieważ pozwala na koordynację działań w wielu różnych obszarach, przy zachowaniu kontroli i ścisłego nadzoru nad wszystkimi ich etapami.

37 mld złotych nakładów inwestycyjnych spółek giełdowych

Spółki Skarbu Państwa odgrywają znaczącą rolę nie tylko w dobie kryzysu gospodarczego, ale również przyczyniają się do rozwoju nowoczesnych gospodarek.

W 2019 roku wartość nakładów inwestycyjnych tego rodzaju firm notowanych na GPW przekroczyła 37 mld złotych, co stanowi 70 proc. łącznych nakładów spółek giełdowych.

Zdaniem analityków Banku Pekao w najbliższej przyszłości należy wykorzystać ten potencjał, ukierunkowując ich działalność na wsparcie rozwoju innowacyjności - powinny skoncentrować się na inwestycjach w zaawansowane technologie, zwiększoną współpracę z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz aktywność w zakresie zagranicznych fuzji i przejęć.

KLIKNIJ I POBIERZ PEŁNY RAPORT

Źródło: Bank Pekao SA
Udostępnij artykuł: