Raport infoDOK: Spada liczba prób wyłudzeń kredytów!

Raporty

W II kwartale 2012 roku odnotowano jedynie 1 334 próby wyłudzeń. To najmniejszy wynik w historii badań prowadzonych od 2008 roku. Jest to wynik aż o 45% niższy niż ten zanotowany w najgorszym pod tym względem III kwartałem 2008 roku - wynika z najnowszej edycji raportu InfoDOK, przygotowanego przez Związek Banków Polskich

Pierwsze półrocze 2012 roku pokazuje, że prób wyłudzeń jest coraz mniej. Miniony kwartał był kolejnym, w którym odnotowano spadek zarówno prób jak i łącznej kwoty wyłudzeń. Udaremnionych prób było 1 134, na łączną kwotę 59,9 miliona złotych. Dla porównania w pierwszym kwartale te wskaźniki wynosiły odpowiednio 1 422 i aż 85,7 miliona złotych.

 

120726.infodok.01.420x

Konferencja prasowa w dn. 26.07.2012 r.

Przyczyną coraz niższej liczby przestępstw z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów jest coraz szczelniejszy system dokumentów zastrzeżonych. Baza sukcesywnie rośnie. Tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy powiększył się o ponad 55 tysięcy dokumentów. Na koniec czerwca 2012 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ, z dokumentami, które w powszechnym obrocie służą do potwierdzania tożsamości wynosi 1 116 385 sztuk. Tempo rozbudowy bazy w ostatnich miesiącach było jednym z najwyższych od początku jej powstania.

kondek.grzegorz.04.150x225

„Z naszego punktu widzenia, kluczowe jest to, że działania podejmowane w ramach kampanii Dokumenty Zastrzeżone są skuteczne. Spadająca liczba prób i kwoty wyłudzeń są najlepszym tego potwierdzeniem. Mimo, że utrata dokumentów nie jest dla nikogo przyjemna, nie musi oznaczać strat materialnych. Kluczowe jest jak najszybsze zastrzeżenie dokumentu.” – mówi Grzegorz Kondek, koordynator programu Dokumenty Zastrzeżone w Związku Banków Polskich.

 

 

 

 

 

Łączna liczba i kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów

laczna.liczba.i.kwota.udaremnionych.prob.kredytow.550x

Inne wskaźniki również są coraz lepsze. Odnotowano jedynie 3 próby wyłudzeń na bardzo wysokie kwoty powyżej miliona złotych – dla porównania w analogicznym kwartale z 2011 r. takich prób było aż 25. Najwyższa zanotowana kwota osiągnęła poziom 3,6 mln zł (woj. dolnośląskie). To prawie 6 razy mniej niż przed rokiem, kiedy to osiągnięto kwotę 20,3 mln zł (woj. opolskie).

Podział prób wyłudzeń według województw nie powinien być niespodzianką. Najwięcej prób zanotowano na Śląsku i Mazowszu, gdzie mieszka najwięcej osób i jest najwięcej placówek bankowych. Najmniej udaremnionych wyłudzeń notuje się stale na tzw. ścianie wschodniej, w minionym kwartale na Podlasiu.

„Współpraca banków i organów ścigania w przeciwdziałaniu przestępstwom to nie tylko program dokumenty zastrzeżone. Na uwagę zasługuje, wyróżniona tytułem „akacja społeczna 2011 roku” kampania przeciwdziałająca wyłudzeniom dokonywanych metodą na wnuczka.” – podkreśla Grzegorz Kondek.

120726.infodok.02.420x

Konferencja prasowa w dn. 26.07.2012 r.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE przy Związku Banków Polskich, chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty (zagubienie lub kradzież). Każdy, kogo spotka taka sytuacja powinien natychmiast zastrzec dokumenty w swoim banku lub w innym, który przyjmuje zastrzeżenia także od osób, które nie są jego klientami (aktualna lista jest zawsze na www.DokumentyZastrzezone.pl). System zastrzeżeń ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła.

Cudze dokumenty wykorzystywane są m.in do wyłudzania kredytów, do dokonywania zakupów na raty, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia zostaje znacząco ograniczone. Unika się także wielu problemów związanych z wyjaśnianiem sprawy w banku, czy w sądzie.

Najnowsze wydanie Raportu o dokumentach InfoDOK, za II kwartał 2012 roku znajduje się na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl.

Udostępnij artykuł: