Raport InfoDok: Utraciłeś kartę? Dzwoń pod jeden numer 828 828 828!

Bankowość / Raporty / Wiadomości

Jeden, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych działa. Klienci banków, którzy utracą swoją kartę mogą ją zablokować dzwoniąc pod 828 828 828. Numer działa przez całą dobę, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Uruchomienie linii to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji. Bliźniaczy system, do zastrzegania dokumentów tożsamości, jest cały czas rozwijany. Dzięki niemu tylko w IV kwartale 2013 r. udaremniono próby wyłudzenia kredytów na 80 milionów złotych - wynika z najnowszej 16. Edycji raportu InfoDok.

 

infodok.szk.reklama.200x

System Zastrzegania Kart został uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod bardzo łatwy do zapamiętania numer telefonu: 828 828 828. Start tego projektu to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji i wzmacnianiu bezpieczeństwa bezgotówkowego obrotu gospodarczego.

pietraszkiewicz.krzysztof.01.133x„Uruchomienie systemu zastrzegania kart to bardzo ważny moment dla wszystkich klientów banków. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób możliwe jest zastrzeżenie karty w przypadku jej kradzieży lub zagubienia. Takim sytuacjom zawsze towarzyszy stres, chodzi przecież o bezpieczeństwo naszych środków finansowych, stąd zdecydowaliśmy się wprowadzić łatwy do zapamiętania numer 828 828 828, zachęcam do jak najszybszego zapisania go w telefonie komórkowym.”– mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale dzięki niemu udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 80 milionów złotych.

Na koniec grudnia 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,29 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 33,4 tysiąca dokumentów.  W całym 2013 roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4,5 minuty trafiał nowy dokument.

kondek.grzegorz.04.133x200„System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i prowadzona od 2008 roku społeczna kampania informacyjna to znakomity przykład partnerstwa publiczno-prawnego. M.in. dzięki codziennym działaniom Policji i rozwojowi bankowego systemu zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości w Polsce regularnie spada poziom przestępczości. Nadal zdarzają się próby wyłudzeń na wysokie kwoty, w IV kwartale 2013 roku aż 16 takich przypadków dotyczyło kwot powyżej 1 miliona złotych.” – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

 

infodok.2014.q4.wykres.450x

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za IV kwartał 2013 roku znajduje się na stronie internetowej:www.DokumentyZastrzezone.pl

Udostępnij artykuł: