Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Sztuczna inteligencja w bankowości

BANK 2018/07

Widmo IV rewolucji przemysłowej krąży po Europie. Nie jest to już tylko mgliste przeczucie czegoś nowego, ale konkretne inicjatywy podejmowane przez rząd, przedsiębiorstwa i instytucje otoczenia biznesu – analityków, startupy i ośrodki badawczo-rozwojowe.

Widmo IV rewolucji przemysłowej krąży po Europie. Nie jest to już tylko mgliste przeczucie czegoś nowego, ale konkretne inicjatywy podejmowane przez rząd, przedsiębiorstwa i instytucje otoczenia biznesu – analityków, startupy i ośrodki badawczo-rozwojowe.

Tomasz Jaworski

Branża finansowa w Polsce jest w awangardzie zachodzących zmian. Widać to po licznych nagrodach odbieranych przez naszych bankowców za innowacje technologiczne i biznesowe, wysypie fintechów, szerokiej dyskusji potencjalnych skutków dyrektywy PSD2, zainteresowaniu blockchainem i zagadnieniami cyberbezpieczeństwa.

Zdolność operacjonalizacji i monetyzacji szybko następujących zmian bez wahania wskazywana jest jako kluczowa dla biznesu. Ocenę tę podziela większość zarządów instytucji finansowych, tak bardzo polegających na gromadzeniu i przetwarzaniu informacji.

W swojej analizie innowacyjnych technologii o znaczeniu strategicznym dla biznesu analitycy firmy Gartner w raporcie „Top 10 Strategic Technology Trends for 2018” kolejny raz wskazują, że modele i ekosystemy biznesowe zmienią się m.in. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Dostrzegając strategiczne znaczenie AI, polski rząd zapowiedział ogłoszenie na jesieni tego roku narodowej strategii sztucznej inteligencji. W jakich obszarach możemy spodziewać się szybkich efektów wykorzystania AI?

Potencjalny obszar największych zysków

Według badania przeprowadzonego przez Oracle, jednym z obszarów zastosowań informatyki, które nie nadążają za tempem innowacji są aplikacje biznesowe. Konieczność utrzymywania kosztownej infrastruktury informatycznej dla aplikacji biznesowych skłania 45% respondentów badania do szukania nowych rozwiązań. Obniżenie TCO systemów ERP stanowi motywację dla dalszych 38% respondentów do zwrócenia się w kierunku nowych modeli korzystania z aplikacji biznesowych.

Biorąc pod uwagę, że obecne systemy ERP mają już około 20 lat, w horyzoncie planowania wielu banków pojawia się wyzwanie uaktualnienia tych systemów. Chęć zdyskontowania korzyści wynikających z dostępu do innowacji buduje silną motywację, by podjąć wyzwanie. Z drugiej strony systemy back office są ściśle złączone z obecnymi procesami wspierającymi biznes. Techniczna i organizacyjna złożoność rozważanego uaktualnienia ERP budzi czasem lęki osób, które miałyby podjąć odpowiedzialność za zrealizowanie tego zadania.

Czy jesteśmy skazani na rozterkę: albo wysiłek związany z uaktualnieniem, albo wysiłek związany z codziennym używaniem przestarzałej technologii?

ERP: myślenie od nowa

Według laureata Nagrody Nobla Daniela Kahnemana, możemy stosować jeden z dwóch typów myślenia: szybkie, intuicyjne lub tzw. myślenie wolne. Stosując pierwszy typ myślenia, oparlibyśmy się na dotychczasowych doświadczeniach. Zawsze tak było, że uaktualnienie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: