Raport Specjalny. Audyt i Doradztwo: Tajna broń HR

BANK 2018/07

Benefity pozapłacowe to dziś jeden z najważniejszych aspektów, jakie mogą przyciągnąć nowych kandydatów i zatrzymać pracowników, których firma już pozyskała. Zagraniczne firmy prześcigają się w pomysłach na nowatorskie udogodnienia pozapłacowe. A polscy bankowcy?

Marcin Złoch

Prezes jednej z firm hostingowych oferuje swoim podwładnym dopłatę w wysokości 20 tys. dolarów do… ślubu. W innej wszyscy mogą liczyć na 3 darmowe posiłki w trakcie dnia pracy oraz regularnie dostarczane świeże owoce lub soki.

Firma, która chce skutecznie konkurować o pracowników, powinna poszukiwać niestandardowych sposobów na podniesienie atrakcyjności swojej oferty świadczeń pozapłacowych. Coraz częściej są one ważnym argumentem przy wyborze pracodawcy, a pracownicy oczekują indywidualnego podejścia nie tylko w kwestii rozwoju, ale także odnośnie dodatkowych świadczeń. Czy te zachowania są zauważalne także na naszym rynku finansowym? Czy pracownik banku może liczyć na bonusy związane z zatrudnieniem w instytucji finansowej?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: