Raport specjalny Bancassurance: KNF zalecił, banki pozwoliły: kliencie, ubezpiecz się sam!

BANK 2015/10

Rekomendacja miała przewrócić do góry nogami relacje bank-klient-ubezpieczyciel. Na razie najwyżej trochę zamieszała. Nie sprawdziły się natomiast kasandryczne głosy o załamaniu rynku kredytów hipotecznych.

Przemysław Szubański

Sytuacja z ubezpieczaniem kredytów była po prostu chora. Oto w przypadku zawierania umowy o produkt bankowy – najczęściej kredyt, hipoteczny czy samochodowy – bank mógł być zarówno stroną umowy ubezpieczenia, jak i pośrednikiem w sprzedaży tejże umowy. Występował zatem jednocześnie jako ubezpieczający, jak i broker ubezpieczeniowy, otrzymując prowizję od sprzedaży. Ale jego brokerka była specyficzna, często (a właściwie najczęściej) mógł i narzucał swoim klientom wybór konkretnego ubezpieczyciela i konkretnej polisy – nie dość, że nie najtańszej, to jeszcze często niedopasowanej do ich potrzeb. A to ostatnie było zapewne całkiem świadomym działaniem: otóż im mniejsza była szkodowość produktu (a niedopasowany szkód przynosił niewiele), tym wyższe było wynagrodzenie ubezpieczającego, czyli banku!

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: