Raport Specjalny Bancassurance: Polisy w bankach, czyli niebezpieczne związki?

BANK 2017/10

Bancassurance czasami okazuje się pułapką dla banku lub ubezpieczyciela – czasami różnice kulturowe są nie do pogodzenia.

Krzysztof Maciejewski

Kiedy Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzała w 2015 r. słynną Rekomendację U, chodziło przede wszystkim o pewne wątpliwości tyczące wcześniejszych modeli współpracy z firmami ubezpieczeniowymi stosowanych przez banki. Zdaniem KNF, w grę mogło wchodzić nawet pojawienie się konfliktu interesów, kiedy np. bank działał zarówno w charakterze ubezpieczającego, jak i pośrednika ubezpieczeniowego, Co więcej, nadzór uznał, że bank zawsze musi zapewniać swobodę wyboru zakładu ubezpieczeń a doradcy bankowi nie mogą proponować ubezpieczeń klientom, jeśli nie posiadają uprawnień do ich sprzedaży, co wiąże się oczywiście z koniecznością ich regularnego szkolenia i weryfikacją ich wiedzy.

Oczywiście, te zasady nie pojawiły się znikąd, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: