Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Dlaczego wciąż dochodzi do udanych ataków hakerskich i wycieku danych?

BANK 2017/04

Internet stał się polem cyberwalki, a także działalności szpiegowskiej i sabotażowej. Stale wzrasta liczba incydentów dotyczących bezpieczeństwa. W zależności od źródła, w roku 2015 w stosunku do 2014 wzrost ten wyniósł nawet 40%. Szczególnie widoczne jest spotęgowanie się liczby ataków ukierunkowanych na instytucje z obszaru infrastruktury krytycznej, a także biznes korporacyjny oraz bankowość i finanse.

Paweł Franka
Wiceprezes Zarządu SEQUENCE sp. z o.o.

Najczęściej stosowane są złośliwe oprogramowania typu Advanced Persistent Threat, phishing oraz ataki DoS/DDoS. Raport Verizon DBIR wykazuje rokroczny wzrost ataków typu malware o blisko 30%. Głównymi konsekwencjami cyberataków są straty wynikające z przerw i zaburzeń w dostarczaniu produktów i usług oraz wzrost liczby oszustw i kradzieży. Z czego wynika więc rozszerzenie zasięgu i skuteczności działania złośliwego oprogramowania? Z badań wynika, że przyczyną skutecznych infekcji w 70–90% incydentów są nieznane malware, których nie rozpoznają dotychczas stosowane, nawet zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W głównej mierze chronią one jedynie przed znanymi już złośliwymi oprogramowaniami.

Powodem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: