Raport specjalny Bezpieczeństwo banków 2017: Strategia cyfrowej synergii

BANK 2017/04

Czy również w przypadku eIDAS, tak jak wcześniej przy programie „Rodzina 500+” i podpisie kwalifikowanym, bankowość wyręczy organy i struktury państwa?

Marcin Podleśny

Banki są nośnikami nowoczesnych technologii i rozwiązań finansowych ułatwiających codzienne życie milionom Polaków. Inicjują innowacyjne rozwiązania z myślą o tzw. cyfrowym obywatelu. Ostatnio poczyniły także postępy w obszarze identyfikacji i uwierzytelniania użytkownika. Te doświadczenia i systemy zostały już wykorzystane w administracji publicznej. Przykładami współpracy banków i administracji państwowej jest możliwość składania wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500+” i Platforma Usług Elektronicznych ZUS, dostępna poprzez serwisy bankowości internetowej czy integracja z Profilem Zaufanym. Nikomu z nas nie uśmiecha się zapamiętywanie wielu loginów i haseł, a synergia między bankami i administracją pozwala odciążyć pamięć Polaków, redukując liczbę haseł, które muszą pamiętać.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: