Raport Specjalny. Bezpieczeństwo Banków: Banki pod ostrzałem cyberprzestępców

BANK 2019/05

W cyfrowym świecie trwa nieustanna rywalizacja pomiędzy specjalistami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo a cyberprzestępcami, którzy poprzez złośliwe oprogramowanie chcą uzyskać dostęp do danych i w ten sposób wzbogacić się lub wprowadzić chaos, paraliżując pracę organizacji. Sektorem szczególnie narażonym na działania nieuczciwych użytkowników jest bankowość.

W roku 2018 mogliśmy zaobserwować wiele przykładów spektakularnych cyberataków na banki. Specjalizująca się w działaniach przestępczych wymierzonych w instytucje finansowe grupa MoneyTaker przeprowadziła w lipcu cyberatak, w wyniku którego z rosyjskiego PIR Banku skradziono aż milion dolarów. Z kolei holenderski bank ABN AMRO doświadczył na początku roku serii ataków DDoS polegających na wysłaniu dużej ilości danych, które uniemożliwiły prawidłowe funkcjonowanie systemów, w efekcie czego użytkownicy mieli utrudniony dostęp do serwisów transakcyjnych. W minionym roku ofiarami cyberprzestępców padły również m.in. Bank of Montreal, Banco de Chile czy indyjski Cosmos Bank.

Ochronić się przed nieznanym

Sen z powiek specjalistów ds. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: