Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Bunt maszyn nam nie grozi

BANK 2018/12

Karolina Marzantowicz, Chief Technology Officer in IBM na Europę Centralną i Wschodnią

Z Karoliną Marzantowicz, Chief Technology Officer in IBM na Europę Centralną i Wschodnią, rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Kiedy będziemy mieli do czynienia z super inteligencją, czyli komputerami które będą uczyć się same? Czy to już ten moment, w którym możemy powiedzieć, że sztuczna inteligencja jest tu i teraz?

– Sztuczna inteligencja jest koło nas już na co dzień. Stykamy się z nią np. korzystając z internetu. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile algorytmów sztucznej inteligencji jest tam używanych. Natomiast super inteligencja, czy taka zwane singularity (technologiczna osobliwość), a więc moment, w którym maszyny przekraczają możliwości poznawcze człowieka, to jeszcze wciąż pieśń przyszłości.

Czy to, co próbujemy nazywać super inteligencją, jest wciąż nieodkryte? Podobno dopiero komputery kwantowe pozwolą nam pokonać tę barierę?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: