Raport specjalny. Bezpieczeństwo banków: Cyfrowe oko na nowe czasy

BANK 2018/04

Monitoring wizyjny jest dziś podstawowym elementem bezpieczeństwa placówek bankowych. Kwestie z nim związane regulują stosowne przepisy (rozporządzenie MSWiA), umożliwia niezwłoczną interwencję w przypadku zdarzenia alarmowego, zapewnia wreszcie zdalne zarządzanie systemami zabezpieczeń, co jest niezbędne w przypadku centralnych struktur bezpieczeństwa w bankach.

Adam Żółw

Jedną z podstawowych korzyści z monitoringu jest możliwość identyfikacji osób. Chodzi nie tylko o rozpoznawanie twarzy, ale też ubrania i rzeczy, które zostały utrwalone na zarejestrowanym przez kamerę wideo materiale. Zapis z monitoringu dostarcza dowodów do weryfikacji zeznań świadków w przypadku incydentów w banku i może pomóc rozstrzygnąć wątpliwości. Grzegorz Całun, Pre-Sales Engineer w D-Link Polska, wyjaśnia, że monitoring może też być dowodem na to, czy zabezpieczenia w banku, jak np. kraty lub alarmy, były właściwie użyte. Ważny jest też fakt, że nagranie wideo to zapis w czasie, umożliwiający ustalenie kolejności zdarzeń. To właśnie różnorodność i duża ilość informacji dostarczanych przez monitoring decyduje o jego przydatności.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: