Raport specjalny. Bezpieczeństwo banków: Frontem do klienta

BANK 2018/04

Otwarta bankowość ma zwiększyć konkurencję na rynku i dostarczyć klientom nowoczesne usługi finansowe. Zgodnie z regulacjami przewidzianymi w dyrektywie PSD2 ma być bezpieczniej niż dotychczas. Czy na pewno tak będzie?

Bohdan Szafrański

Budowa ekosystemu wykorzystującego wspólne API (Application Programming Interface) ma ułatwić wprowadzanie na rynek nowych produktów i usług, a dzięki większej konkurencji obniżać funkcjonujące na nim marże i ceny. W Unii Europejskiej open banking wprowadza dyrektywa PSD2. Przepisy weszły w życie 13 stycznia br., ale w Polsce, tak jak i w wielu innych krajach, nie wprowadzono ich jeszcze do porządku prawnego. Dopiero na początku lutego odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Trzecie czytanie i głosowanie całości projektu ustawy odbyło się 22 marca. Ustawę uchwalono i przekazano Prezydentowi RP i Marszałkowi Senatu. Na tym etapie nie powinny już pojawić się w niej jakieś znaczące zmiany.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: