Raport specjalny. Bezpieczeństwo banków: Hakerski miecz kontra cyfrowa tarcza

BANK 2018/04

Cyberprzestępcy wciąż doskonalą metody ataków na sieci firmowe, a pomysłowości i inwencji im nie brakuje. Edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania z internetu jest wręcz niezbędna, warto jednak pamiętać, że kształcą się nie tylko potencjalne ofiary, ale i cyberprzestępcy. Jak zatem znaleźć sposób na hakera?

Artur Król

Eksperci ds. bezpieczeństwa wiedzą jedno – system jest tak bezpieczny jak odporność jego najsłabszego ogniwa, zaś tym najsłabszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa często jest człowiek. Odpowiada on za systemy bezpieczeństwa, a jednocześnie jest dla nich największym zagrożeniem.

– Czynnik ludzki jest niestety najmniej przewidywalny, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo – twierdzi niezależny ekspert. Niestety, cyberprzestępcy dobrze o tym wiedzą, o czym świadczy fala ataków, w których winnym okazuje się pracownik, który otworzył np. zarażonego wirusem maila, czy nieświadomie udostępnił dane do logowania się w firmowym systemie. Szkolenia i poziom wiedzy pracowników firm stale rośnie, ale i przestępcy wciąż szukają nowych sposobów obejścia zabezpieczeń.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: