Raport Specjalny. Bezpieczeństwo Banków: Osłabione ogniwa łańcucha

BANK 2019/05

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w listopadzie 2018 r. sprawdzał, czy banki zgodnie z przepisami przekazywały klientom informacje o zmianach warunków umów na tzw. trwałym nośniku. Ma on zapewnić, żeby bank po wysłaniu do konsumenta informacji nie mógł już w nią ingerować ani jej usunąć i żeby klient miał do niej dostęp przez określony czas, także po rozwiązaniu umowy.

Marcin Złoch

Kontrolowano wiele banków, jednak najciekawszy wydaje się przypadek PKO Banku Polskiego, który zastosował innowacyjne rozwiązanie w zakresie rozwiązania problemu trwałego nośnika. Największy polski bank wykorzystał w tym celu, współpracując z Krajową Izbą Rozliczeniową i polsko-brytyjskim startupem Coinfirm, technologię blockchain. W korespondencji elektronicznej otrzymanej od tej instytucji klienci znajdą m.in. 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, gdzie bez logowania, w prosty sposób – po wklejeniu identyfikatora hash lub po wgraniu wcześniej pobranego dokumentu – uzyskają informację, czy dokument jest autentyczny oraz kiedy po raz ostatni był modyfikowany. Przy czym dokumenty zapisane są jednocześnie na serwerach PKO Banku Polskiego i KIR (zaufanej trzeciej strony), a dostęp do nich możliwy jest przez strony internetowe obu instytucji.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: