Raport specjalny. Bezpieczeństwo banków: Placówka pod szczególnym nadzorem

BANK 2018/04

Wyścig zbrojeń pomiędzy przestępcami a bankowymi departamentami do spraw bezpieczeństwa od wielu już lat kojarzy się głównie z cyberprzestrzenią. Równie konsekwentny, choć zdecydowanie mniej spektakularny postęp dokonuje się w obszarze zabezpieczania tradycyjnych oddziałów i agencji bankowych.

Konrad Machowski

Konieczność ustawicznego rozwoju i udoskonalania systemów ochrony stacjonarnych punktów obsługi klienta wciąż potwierdzają policyjne statystyki. Tylko w 2016 r. przestępcy dopuścili się 37 klasycznych rozbojów w oddziałach bankowych, a straty poniesione z tego tytułu przez polski sektor finansowy przekroczyły milion złotych. Nie próżnowali również następcy Szpicbródki: 12 przypadków włamań bankowych i łączny łup w wysokości 143 tys. zł to najlepszy dowód na to, że w dobie zdalnych kanałów transakcyjnych zawód kasiarza bynajmniej nie przeszedł bezpowrotnie do historii. Tego rodzaju incydentów najprawdopodobniej byłoby wielokrotnie więcej, gdyby polskie instytucje finansowe nie korzystały z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Integracja systemów to podstawa

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: