Raport specjalny | Bezpieczeństwo banków – Placówka pod szczególnym nadzorem

BANK 2018/04

Wyścig zbrojeń pomiędzy przestępcami a bankowymi departamentami do spraw bezpieczeństwa od wielu już lat kojarzy się głównie z cyberprzestrzenią. Równie konsekwentny, choć zdecydowanie mniej spektakularny postęp dokonuje się w obszarze zabezpieczania tradycyjnych oddziałów i agencji bankowych.

Wyścig zbrojeń pomiędzy przestępcami a bankowymi departamentami do spraw bezpieczeństwa od wielu już lat kojarzy się głównie z cyberprzestrzenią. Równie konsekwentny, choć zdecydowanie mniej spektakularny postęp dokonuje się w obszarze zabezpieczania tradycyjnych oddziałów i agencji bankowych.

Konrad Machowski

Konieczność ustawicznego rozwoju i udoskonalania systemów ochrony stacjonarnych punktów obsługi klienta wciąż potwierdzają policyjne statystyki. Tylko w 2016 r. przestępcy dopuścili się 37 klasycznych rozbojów w oddziałach bankowych, a straty poniesione z tego tytułu przez polski sektor finansowy przekroczyły milion złotych. Nie próżnowali również następcy Szpicbródki: 12 przypadków włamań bankowych i łączny łup w wysokości 143 tys. zł to najlepszy dowód na to, że w dobie zdalnych kanałów transakcyjnych zawód kasiarza bynajmniej nie przeszedł bezpowrotnie do historii. Tego rodzaju incydentów najprawdopodobniej byłoby wielokrotnie więcej, gdyby polskie instytucje finansowe nie korzystały z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Integracja systemów to podstawa

Skuteczność ochrony placówek bankowych zależy nie tylko od najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak cyfrowe kamery, wielopoziomowe systemy kontroli dostępu do poszczególnych stref czy korzystające z dobrodziejstw współczesnej elektroniki sejfy i kasy pancerne. Liczy się również właściwy dobór sprzętu, organizacja systemów ochrony czy wreszcie przygotowanie i wyszkolenie załogi. – Podstawowym elementem strategii bezpieczeństwa dla placówek bankowych jest odpowiedni dobór stosowanych zabezpieczeń. Dotyczy to zarówno pracowników ochrony, ich uzbrojenia i wyposażenia, jak też środków elektronicznych i mechanicznych – podkreśla Mariusz Bartosik, ekspert branży zabezpieczeń i prezes firmy Nowoczesne Systemy Bezpieczeństwa.

Kompleksowy charakter ochrony oddziału sprawia zarazem, że każda budowa czy modyfikacja środków bezpieczeństwa musi być poprzedzona drobiazgową analizą potencjalnych zagrożeń, na podstawie której wskazać można konkretne, optymalne narzędzia i procedury. Na przykład wdrażanie nowego systemu alarmowego czy monitoringu wizyjnego nie może być realizowane bez uwzględnienia interakcji z pozostającymi w instytucji, dotychczasowymi środkami ochrony. W przypadku banków, dysponujących z reguły licznymi placówkami terenowymi, wskazana jest również koordynacja zabezpieczeń we wszystkich oddziałach i agencjach na szczeblu regionalnym czy nawet krajowym. – Obecnie dominującą tendencją w dziedzinie ochrony sieci obiektów, nie tylko zresztą oddziałów bankowych, jest centralizacja systemów. Trzonem jest platforma umożliwiająca kontrolę nad środkami bezpieczeństwa zlokalizowanymi w poszczególnych placówkach i zdalne zarządzanie nimi. Za pośrednictwem zintegrowanego systemu można na przykład stwierdzić, czy w danym oddziale funkcjonuje monitoring, system alarmowy oraz zabezpieczenia mechaniczne – ocenia Sławomir Szlufik, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa.

Analogowe kamery to ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: