Raport specjalny. Bezpieczeństwo banków: Płatnicze precjoza

BANK 2018/04

Dużym wyzwaniem w powszechnym wykorzystaniu internetu rzeczy jest zapewnienie bezpieczeństwa samych urządzeń. Jednym z powodów jest to, że po ich wyprodukowaniu nie jest łatwo zapewnić efektywny proces aktualizacji oprogramowania. W efekcie urządzenia pozbawione właściwego wsparcia szybko staną się podatne na cyberataki, umożliwiające potencjalnie obejście zabezpieczeń chroniących system płatniczy.

Dużym wyzwaniem w powszechnym wykorzystaniu internetu rzeczy jest zapewnienie bezpieczeństwa samych urządzeń. Jednym z powodów jest to, że po ich wyprodukowaniu nie jest łatwo zapewnić efektywny proces aktualizacji oprogramowania. W efekcie urządzenia pozbawione właściwego wsparcia szybko staną się podatne na cyberataki, umożliwiające potencjalnie obejście zabezpieczeń chroniących system płatniczy.

Marcin Podleśny

Siłą internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) jest łączenie przedmiotów codziennego użytku z technologią. Tak jak w przypadku sojuszu Visy i greckiego banku NBG, które wraz z firmami Folli Follie oraz Links of London testują biżuterię z funkcją płatniczą. Konsumenci w Grecji jako pierwsi będą mogli sprawdzić działanie pierścionków i bransoletek umożliwiających dokonywanie płatności zbliżeniowych. To dopiero początek wykorzystywania biżuterii do płatności.

Urządzeń z grupy internetu rzeczy szybko przybywa. Już teraz jest ich więcej niż ludzi na świecie, a według przewidywań Gartnera liczba inteligentnych urządzeń może wzrosnąć z 8,4 mld w 2017 r. do 20,4 mld w roku 2020. Niestety, coraz częściej słyszymy o nieodpowiednim zabezpieczeniu tych przedmiotów. Fortinet, dostawca cyberzabezpieczeń, zaprezentował wyniki najnowszego raportu dotyczącego zagrożeń informatycznych. Według niego cyberprzestępcy coraz częściej biorą na cel urządzenia IoT. Trzy spośród dwudziestu największych ataków zostało zidentyfikowanych jako wymierzone w przedmioty IoT w firmach. W przeciwieństwie do wcześniejszych ataków, skoncentrowanych na jednym błędzie oprogramowania, nowe botnety IoT (np. Reaper, Hajime) wykorzystują wiele luk jednocześnie. Tego typu cyberatak jest znacznie trudniejszy do odparcia. O możliwościach Reapera świadczy wzrost liczby powiązanych z nim eksploitów z 50 tys. do 2,7 mln – i to w ciągu zaledwie kilku dni.

Eksperci Fortinet wykryli też czterokrotnie większą aktywność złośliwego oprogramowania atakującego kamery Wi-Fi. Obecnie trudno jest natrafić na model telewizora, który nie łączyłby się z internetem. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które są spowodowane przez pośpiech, z jakim producenci wypuszczają kolejne inteligentne gadżety na rynek – bez rozważenia jakichkolwiek środków bezpieczeństwa. Wkrótce każde urządzenie w domu połączy się z internetem, a użytkownik nie będzie nawet o tym wiedział. Te z pozoru zwyczajne akcesoria tak naprawdę będą „inteligentne” – choć korzyść wynikająca z ich połączenia z siecią może okazać się znikoma. Prawdziwą motywacją dla tworzenia kolejnych rozwiązań typu smart będzie chęć zgromadzenia danych na temat użytkowników.

Mieszkańcy Grecji jako pierwsi skorzystają z pierścionków i bransoletek umożliwiających dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Sprawdzone standardy

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: