Raport Specjalny. Bezpieczeństwo Banków: Podwaliny spokojnego snu

BANK 2019/05

Coś, co jeszcze wczoraj było bezpieczne, dziś wcale nie musi już takie być. Zagrożenia się zmieniają, kluczem do sukcesu jest elastyczność i chęć ciągłego doskonalenia się. Rzecz jasna przy znajomości najnowszych światowych trendów i umiejętnym wykorzystywaniu funkcjonujących rozwiązań.

Coś, co jeszcze wczoraj było bezpieczne, dziś wcale nie musi już takie być. Zagrożenia się zmieniają, kluczem do sukcesu jest elastyczność i chęć ciągłego doskonalenia się. Rzecz jasna przy znajomości najnowszych światowych trendów i umiejętnym wykorzystywaniu funkcjonujących rozwiązań.

Adam Żółw

Dziś, w powszechnej opinii, bankom najbardziej zagrażają cyberprzestępcy. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy skupienie się na sferze internetu nie oznacza zaniedbania sfery „fizycznego” bezpieczeństwa? Grzegorz Jasiulewicz, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Elektronicznego w Alior Banku, zauważa, że dziś w placówkach banków nie trzyma się takich kwot, po które z punktu widzenia złodzieja warto byłoby sięgnąć. W „klasycznym” napadzie na bank można ukraść maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych. W ub.r. w Alior Banku odnotowano zaledwie jedno tego typu zdarzenie – przestępca posłużył się przedmiotem przypominającym broń w ręku i to nie w placówce własnej banku, ale w placówce partnerskiej. W oddziałach Alior Banku tego typu zdarzeń nie było od kilku lat. Z kolei napadów polegających na kradzieży pieniędzy niczym w filmie „Vabank” nie odnotowano nigdy.

Nie można zapominać, że banki funkcjonują w regulowanym otoczeniu i zarówno kwestie bezpieczeństwa fizycznego, jak i cyberbezpieczeństwa muszą spełniać konkretne, wymagane przepisami prawa warunki. Każdy obszar ryzyka jest otaczany właściwymi dla niego procedurami – fakt, że dużo i głośno się mówi o cyberzagrożeniach, absolutnie nie oznacza, że w dzisiejszych czasach mniejszą uwagę przywiązujemy do bezpieczeństwa fizycznego oddziałów. Z kolei wszelkie działania komunikacyjne związane z cyberbezpieczeństwem i wirtualnym portfelem, które są podejmowane przez banki to nie kwestia zaniedbywania procedur oddziałowych, ale przede wszystkim chęć edukacji klientów w obszarze, w którym mogą czuć się jeszcze niedoinformowani czy zagubieni – informuje Grzegorz Jasiulewicz.

Należy dbać o bezpieczeństwo każdej sfery – zarówno tej online, jak i bezpieczeństwa fizycznego. Wciąż zdarzają się napady na banki czy próby dostania się do środków w bankomacie – poprzez rozbicie urządzenia czy nałożenie nakładek na szczelinę, poprzez którą pobieramy banknoty, czy też zaczytywanie danych z karty. Dlatego bardzo ważne jest tutaj przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, a w przypadku napadów ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: