Raport Specjalny Bezpieczeństwo Banków: Termifon, a może smartinal?

BANK 2018/12

Wykorzystanie smartfonu jako terminala płatniczego znane jest pod nazwą softPOS. To nowatorskie rozwiązanie, które umożliwia zastąpienie tradycyjnego terminala płatniczego aplikacją instalowaną na urządzeniu mobilnym. Testowane, jak na razie, w Australii, Kanadzie i w Polsce może być równie bezpieczne jak tradycyjny terminal płatniczy.

Wykorzystanie smartfonu jako terminala płatniczego znane jest pod nazwą softPOS. To nowatorskie rozwiązanie, które umożliwia zastąpienie tradycyjnego terminala płatniczego aplikacją instalowaną na urządzeniu mobilnym. Testowane, jak na razie, w Australii, Kanadzie i w Polsce może być równie bezpieczne jak tradycyjny terminal płatniczy.

Mastercard zaprezentował wyniki badania „Przedsiębiorca w bezgotówkowym świecie”, które dotyczy postaw małych i średnich firm wobec przyjmowania płatności bezgotówkowych. Z badania wyłania się obraz polskiego biznesmena, który coraz częściej rozumie potrzebę posiadania terminala płatniczego i dostrzega korzyści płynące z akceptacji płatności bezgotówkowych.

Jak wskazują wyniki, właściciele firm rozumieją, że płatności bezgotówkowe są już powszechnym standardem, a nie tylko dodatkową opcją. Niemal co piąty przedsiębiorca w badaniu Mastercard (19%) uwzględnił udostępnienie swoim klientom możliwości płacenia kartą jako część modelu biznesowego firmy, a już niemal co trzeci (31%) decyduje się instalować terminal od samego początku działalności biznesowej.

Obecnie praktycznie wszystkie terminale płatnicze w Polsce obsługują technologię zbliżeniową. Polscy przedsiębiorcy chcą być nowocześni i nie tylko korzystają z tego typu urządzeń, ale są też zainteresowani wprowadzaniem kolejnych innowacji (22%), takich jak np. terminale mobilne mPOS czy rozwiązania biometryczne. Najczęściej wskazują oni jednak na przyjmowanie płatności zbliżeniowych na telefonie sprzedawcy (11%).

Nadchodzi softPOS

Dzięki wykorzystaniu smartfonu jako terminala płatniczego usługodawca może przyjmować zbliżeniowe płatności mobilne czy kartowe na własnym telefonie i nie musi kupować oddzielnego urządzenia. Na obecnym etapie rozwoju softPOS umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych do 50 zł, a więc bez wymaganej autoryzacji kodem PIN.

Jak wygląda bezpieczeństwo tego typu płatności? Niestety mało kto zabezpiecza swój telefon aplikacją typu antywirus, która może zapobiec atakom. Smartfon, który jest naszym podręcznym komputerem i najczęściej podstawowym narzędziem pracy – używamy go m.in. do zarządzania firmą i prowadzenia bieżących rozliczeń – powinien być wyjątkowo dobrze chroniony. W przeciwnym razie może stać się źródłem informacji o nas i umożliwić dostęp do naszych środków finansowych.

Program antywirusowy na komputerze stacjonarnym czy laptopie to norma – na smartfonie robimy to jednak znacznie rzadziej. To błąd, bo telefony stają się powoli naszym centrum dowodzenia, ważniejszym niż komputer.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: