Raport Specjalny. Bezpieczeństwo Banków: To był zwyczajny środowy poranek…

BANK 2019/05

...dla pracowników jednego z największych banków Malty – Bank of Valletta. Nic nie zapowiadało, że zostaną postawieni w stan najwyższej gotowości. Jednak we wczesnych godzinach porannych, 13 lutego 2019 r., hakerzy włamali się do systemów banku i zrealizowali fałszywe międzynarodowe wypłaty sięgające 13 mln euro. Sprawcom udało się dostać do systemów banku poprzez kampanię phishingową, w której podawali się za francuską organizację nadzorującą rynek kapitałowy. Odpowiedź banku była szybka – wiązała się jednak z całkowitym zatrzymaniem jego operacji – zamknięciem wszystkich oddziałów, wyłączeniem bankomatów, aplikacji mobilnych i strony internetowej.

Ariadna Pawluk

Ruch ten, który miał na celu odcięcie hakerów i zabezpieczenie systemów, odbił się szerokim echem i spowodował wiele problemów klientom banku – zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Po gwałtownym odcięciu banku, jego funkcjonalność była przywracana stopniowo – dzień po ataku wznowiono działanie aplikacji mobilnej, ale ponowne uruchomienie wszystkich operacji zajęło około dwóch tygodni.

Bank of Valletta zapewnił bezpieczeństwo finansom swoich klientów i szybko podjął kroki naprawcze – wiązały się one jednak z co najmniej jednodniowym przestojem, a każde, nawet niewielkie zakłócenie pracy systemów komputerowych banku wiąże się z utratą dochodu, tym bardziej każda godzina całkowitego jego zatrzymania.

Koszty, koszty, koszty…

Do ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: