Raport Specjalny Bezpieczeństwo: Wewnętrzna ochrona sieci w sektorze finansowym – zapora ISFW

BANK 2016/04

Przez ostatnią dekadę instytucje finansowe próbowały chronić swoje sieci za pomocą zabezpieczeń wdrażanych wzdłuż granic tych sieci (granica z internetem, bariery, punkty końcowe i centra danych, w tym strefa DMZ). Takie "zewnętrzne" podejście opierało się na przekonaniu, że wystarczy kontrolować wyraźnie zdefiniowane punkty wejścia do sieci, aby w ten sposób zabezpieczyć wartościowe zasoby. Podejście to przewidywało również wdrażanie maksymalnie silnych zabezpieczeń na granicach sieci oraz założenie, że żadne zagrożenie nie przedostanie się przez zaporę.

Zaawansowane zagrożenia wykorzystują słabe strony płaskich sieci wewnętrznych

W miarę wdrażania przez firmy i instytucje finansowe najnowszych technologii informatycznych, w tym aplikacji na urządzenia przenośne i chmur obliczeniowych, tradycyjne granice sieci stają się coraz trudniejsze do kontrolowania i ochrony. Dostęp do sieci korporacyjnej stał się możliwy do uzyskania na wiele różnych sposobów.

Podczas niedawnej analizy kilkuset sieci korporacyjnych w USA, specjaliści firmy Fortinet stwierdzili, że ponad 44 proc. cyberprzestępczej aktywności dotyka sektora finansowego. Przeciwko bankom i innym instytucjom często stosowane są zaawansowane formy ataków.

Zaawansowane zagrożenia wykorzystują słabe strony płaskich sieci wewnętrznych. Po przeniknię...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: