Raport Specjalny: Błąd systemowy

BANK 2019/01

Kontrola Komisji Nadzoru Finansowego nad SKOK Wołomin nie musiała być tak nieskuteczna, jak była w rzeczywistości. Wyprowadzenie kontroli nad całym sektorem bankowym z NBP do KNF 21 lipca 2006 r. było strategicznym błędem, co po latach przyznawał obecny prezes NBP i były szef KNF Marek Ch.

Idea SKOK-ów jako kapitału polskiego proponującego różnego typu produkty dla klientów o niższej zdolności kredytowej była ciekawym uzupełnieniem oferty całego sektora bankowego. Największym problemem okazało się sprawowanie faktycznego nadzoru i kontroli ze strony Kasy Krajowej SKOK nad tego typu instytucjami. To była konstelacja niezależnych finansowo bytów, o różnych modelach zarządzania i bez skutecznego prawnego filtra gwarantującego, że nie znajdą się w niej osoby lub kapitały o podejrzanej proweniencji. Ten zakres odpowiedzialności Kasa Krajowa scedowała na władze poszczególnych SKOK-ów. Ten grzech pierworodny doprowadził nie tylko do upadku wielu z nich, ale stworzył zupełnie niepotrzebne podejrzenie en block wobec wszystkich tego typu instytucji działających w Polsce, które przecież należy zaliczyć do zasobów narodowego kapitału.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: