Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2016: Cud się stał

BANK 2016/03

Po raz pierwszy w nowoczesnej historii Polski, czyli za czasów III i IV RP, mamy dodatnie saldo w polskim handlu zagranicznym. Czy jest szansa na początek nowego trendu?

Kamil Maciążek

Według najnowszych danych GUS, 2015 r. Polska zakończyła nadwyżką eksportu nad importem w wysokości 3678,6 mln euro. Rzecz bez precedensu – wystarczy tylko powiedzieć, że tym samym zakończyliśmy pasmo ujemnego bilansu handlowego, trwające od początku lat 90. ub. wieku. W ciągu ostatnich 15 lat najbliżej plusa w bilansie handlowym Polska była w 2013 r., przy czym było to przy ujemnym saldzie na poziomie -1984 mln euro. Najdalej od równowagi byliśmy w 2008 r. z deficytem -26 204,1 mln euro. Dziś, według Eurostatu, jesteśmy ósmym największym eksporterem w UE, a według wstępnych szacunków GUS na koniec 2015 r., nasz eksport wart był ok. 178 710,3 mln euro.

Skąd te wzrosty?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: