Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2016: Czekając na recesję

BANK 2016/03

Międzynarodowe instytucje obniżają prognozy wzrostu gospodarczego, ale wszystko wskazuje, że Polska będzie mogła się pochwalić jednym z najlepszych wyników w Europie. O ile wcześniej na świecie nie dojdzie do większych zawirowań.

Andrzej Ostrowski

Prezentując w styczniu prognozy gospodarcze, Międzynarodowy Fundusz Walutowy po raz kolejny obniżył prognozę wzrostu PKB na świecie do 3,4 proc. w 2016 r. oraz do 3,6 proc. w przyszłym roku. W październikowym wydaniu World Economic Outlook (WEO) MFW zapowiadał wynik lepszy o 0,2 zarówno w tym, jak i 2017 r. Cięcia fundusz tłumaczy słabszym przyspieszeniem we wschodzących gospodarkach.

– To będzie rok wielkich wyzwań i decydenci powinni myśleć o sposobach wzmocnienia krótkoterminowej odporności – ostrzega dyrektor ds. badań w MFW Maurice Obstfeld. – Wyboista droga może w tym roku grozić zwłaszcza rynkom wschodzącym i rozwijającym się – dodał, ale jak się okazało, nie miał na myśli Polski.

Fundusz prognozuje, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: