Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2016: MiFID II – wybrane wyzwania wdrożeniowe dla sektora bankowego

BANK 2016/03

Wszystko wskazuje na to, że fundamentalna zmiana jednego z unijnych filarów prawnych regulujących rynek usług finansowych opóźni się o rok. Komisja Europejska na początku lutego zaproponowała przesunięcie terminu wejścia w życie wymogów pakietu MiFID II na styczeń 2018 r.

Andrzej Gałkowski

Mateusz Kuzioła

Status regulacyjny pakietu MiFID II oraz MiFIR, czyli odpowiednio dyrektywa i rozporządzenie w sprawie rynków instrumentów finansowych mają zastąpić obowiązującą dyrektywę MiFID, która stanowi jeden z kluczowych elementów ram prawnych, regulujących świadczenie usług inwestycyjnych i funkcjonowanie rynków finansowych. Wśród najważniejszych przyczyn potrzeby nowej regulacji wskazuje się przede wszystkim na misselling (niedostosowanie świadczonych usług do poziomu wiedzy i doświadczenia oraz potrzeb i profilu ryzyka klienta), brak transparentności na rynku OTC, przekazywanie inwestorom niewystarczających informacji (asymetria informacyjna) czy ograniczenie nadmiernej spekulacji zagrażającej bezpieczeństwu rynków finansowych.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: