Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2016: Podatek nie tylko w Polsce

BANK 2016/03

W większości krajów szuka się dodatkowych źródeł przychodów budżetowych, zwłaszcza takich, które nie budzą sprzeciwu obywateli. Opodatkowanie sektora finansowego, w tym banków, spełnia ten warunek. Na dodatek haracz łatwo pobrać, bo podlega on wielu regulacjom i kontroli ze strony licznych instytucji.

Bohdan Szafrański

Od 1 lutego 2016 r. nowy podatek nałożono na największe banki działające w Polsce (objął też SKOK-i, ubezpieczycieli oraz firmy pożyczkowe). Ustawodawca zakłada, że z tego tytułu do budżetu wpłynie od 6,5 do 7 mld zł.

Polska nie jest wcale wyjątkiem, bo po takie pieniądze – żeby wymienić tylko kraje UE – sięgnięto już w Szwecji (w 2009 r.), na Węgrzech (w 2010 r.), w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii (w 2011 r.), w Belgii, Holandii i na Słowacji (w 2012 r.). W Polsce pomysł pobierania podatku pojawił się już w 2012 r. (miał wynosić 0,39 proc. sumy aktywów), ale Sejm odrzucił przygotowany przez PiS projekt ustawy.

Nie da się zaprzeczyć, że każde ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: