Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2016: Polska wśród najbardziej zagrożonych krajów na świecie!

BANK 2016/03

Polska ponownie okazała się najbardziej zagrożonym krajem w Unii Europejskiej pod względem ataków cyberprzestępców! W styczniu 2016 r. nasz kraj spadł o dwie pozycje (z 34. na 36.) w rankingu firmy Check Point najbardziej zagrożonych państw i jest jedynym krajem z naszej części Europy w pierwszej pięćdziesiątce świata!

Polska ponownie okazała się najbardziej zagrożonym krajem w Unii Europejskiej pod względem ataków cyberprzestępców! W styczniu 2016 r. nasz kraj spadł o dwie pozycje (z 34. na 36.) w rankingu firmy Check Point najbardziej zagrożonych państw i jest jedynym krajem z naszej części Europy w pierwszej pięćdziesiątce świata!

Dla porównania: Czechy i Słowacja mają wskaźnik zagrożenia czterokrotnie niższy od Polski i zajmują pozycje odpowiednio 97. i 126. w najnowszym rankingu Check Point ThreatCloud World Cyber Threat Map. Co prawda indeks zagrożenia naszego kraju wynosi obecnie 10,3 (wcześniej 17,2 ), co świadczy o poprawie, lecz i tak oznacza to, że na 100 ataków hakerskich 10 jest skutecznych i wyciekają dane w różnej postaci… Najbardziej zagrożonymi są urządzenia w Namibii, z kolei do najbezpieczniejszych należą komputery na Łotwie, w Urugwaju i księstwie Monako.

Na podstawie danych pochodzących z ThreatCloud World Cyber Threat Map, eksperci od bezpieczeństwa firmy Check Point zidentyfikowali ponad 1500 aktywnych typów złośliwego oprogramowania (malware). Jest to wzrost o 25 proc. względem wcześniejszych danych udostępnionych opinii publicznej.

Na czele rankingu najbardziej zagrożonych krajów, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, znalazły się Namibia i Arabia Saudyjska, za którymi uplasował się Barbados. Niestety, wśród najbardziej zagrożonych krajów wciąż znajduje się Polska, która zajmuje 36. miejsce, czyli dwa oczka niżej niż w listopadowym zestawieniu.

– Świadomość zagrożeń ze strony cyberprzestępców rośnie wśród przedstawicieli biznesu, lecz jest nadal na bardzo niskim poziomie w porównaniu do światowych standardów. Badania pokazują, że zaledwie 1/3 pracowników firm jest świadoma zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń mobilnych poza siecią firmową. A to przecież najprostsza droga do utraty wrażliwych danych – podkreśla Krzysztof Wójtowicz, dyrektor Check Point w Polsce.

Co więcej, bezpieczniejsze od polskich wydają się być komputery w takich krajach, jak Trinidad i Tobago (48. pozycja – im niższa tym lepsza), Tajlandia (50), Rwanda (54) czy Porto Rico (61). Do najbezpieczniejszych na świecie komputerów należą te znajdujące się… na Łotwie, wyprzedzają nawet świetnie zabezpieczone urządzenia w Norwegii, Szwecji czy Finlandii.

Ranking Country Normalized Risk Index

1. Namibia 100;

2. Saudi Arabia 67,2;

3. Barbados 53,6;

4. Montenegro 47,5;

5. Syrian Arab Republic 46,5;

6. Malawi 42,1;

7. Macedonia, the former Yugoslav Republic of 41,2;

8. Cameroon 39,8;

9 Bolivia, Plurinational State of 35,0;

10. Mongolia 31,2;

36. Poland 10,3;

37. Bhutan 10,2;

38. Ethiopia 10,0;

39. Gabon 9,7;

40. Turks and Caicos Islands 9,4;

93. Netherlands 2,9;

94. Germany 2,7;

95. Honduras 2,6;

96. Slovenia 2,6;

97. Czech Republic 2,6;

98. Macao 2,5;

99. United Kingdom 2,4.

Conficker wciąż najpopularniejszym rodzajem ataków

Według ekspertów firmy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: