Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Cyfrowe remedium na rentowność

BANK 2017/03

Kiedy w lutym 2016 r. rząd Beaty Szydło wprowadzał podatek bankowy naliczany od aktywów banków i kas oszczędnościowo-kredytowych, część ekonomistów była zdania, że nowa danina negatywnie zaważy na wynikach sektora. Nic takiego się nie stało. Jednak w 2017 r. polskie banki już nie będą olśniewać rentownością, jak to miało miejsce do tej pory.

13,91 mld zł – tyle w 2016 r. zarobiły banki działające w Polsce. W stosunku do 2015 r. zysk netto był wyższy aż o 24,3% – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Jak widać, podatek wprowadzony lutym nie przeszkodził bankom wypracować bardzo dobrych wyników.

W sektorze bankowym wyniki z odsetek wzrosły o 7,6%, do 38,06 mld zł, natomiast z prowizji spadły o 5,4%, do 12,6 mld zł. Z działalności bankowej wynik zwiększył się o 6,1%, do 59,35 mld zł, z działalności operacyjnej zwiększył się o 30,6%, do 18,44 mld zł. Z kolei koszty działalności banków wzrosły w 2016 r. o 2,9%, do 31,55 mld zł.

Podstawę opodatkowania dla banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: