Raport Specjalny Horyzonty Bankowości 2017: Czy blockchain zmieni świat?

BANK 2017/03

Technologia była przez stulecia motorem rozwoju cywilizacyjnego. Również współczesne wynalazki, choćby telefonia komórkowa, internet, chmura obliczeniowa, dość istotnie zmieniają nasze życie. Czy wciąż tajemniczy dla wielu blokchain to rzeczywiście nadzieja sektora finansowego?

Technologia była przez stulecia motorem rozwoju cywilizacyjnego. Również współczesne wynalazki, choćby telefonia komórkowa, internet, chmura obliczeniowa, dość istotnie zmieniają nasze życie. Czy wciąż tajemniczy dla wielu blokchain to rzeczywiście nadzieja sektora finansowego?

Artur Król

Bez wątpienia technologia jest najważniejszym koniem pociągowym rozwoju. Mimo to branża finansowa dość długo wzbraniała się przed wdrażaniem technologicznych nowinek. Pragmatyzm i ostrożność w podejściu do nowych rozwiązań IT podyktowane były wymogami bezpieczeństwa. Jednak i tutaj następują zmiany. Choć nadal z pewnym dystansem, ale już znacznie bardziej odważnie, sektor finansowy zdaje się aprobować blockchain – technologię, która – jak twierdzą eksperci – jest przełomowym odkryciem, porównywalnym z wynalezieniem pieniądza.

Dlaczego jest to przełom?

Wyobraźmy sobie, że istnieje sposób na prowadzenie danych lub informacji tak, aby każdy miał możliwość wglądu w nie, one same są aktualizowane na bieżąco a przy tym nie można ich zmienić, sfałszować albo stracić. Blockchain (czyli łańcuchy bloków) to rodzaj rozproszonej księgi, w której można gromadzić informacje w formie chronologicznej. Poszczególne zapisy można każdej chwili odczytać, a każdy nowy wpis w rejestrze jest powiązany z poprzednim, ten zaś z jeszcze wcześniejszym. Nie da się zatem wprowadzić w księdze zmian bez korekty poprzednich wpisów. Dodatkowo każdy nowy wpis jest dodawany do niej mniej więcej co 10 minut, co ma zapobiegać możliwościom manipulacji i ewentualnych zmian w księdze wstecz.

Blockchain to technologia, która może mieć wiele zastosowań, ale kojarzy się głównie z bitcoinem. Jest fundamentem, na którym opiera się działanie transakcji z wykorzystaniem tej cyfrowej waluty (digital currency).

Jaki ma to sens?

Uniwersalność tej technologii, umożliwia jej wykorzystywanie poza obszarem finansowym. Przy prezentacji jej możliwości trzeba jednak zacząć od źródła – czyli transakcji finansowych. Najważniejszą korzyścią z zastosowania płatności w bitcoinach jest czas transakcji – praktycznie jest to natychmiastowy przelew między jej uczestnikami, jedynym kosztem jest najczęściej niewielka prowizja, jaką trzeba uiścić przy zamianie bitcoina w realny ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: