Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Gospodarka nabrała rozpędu – banki na tym skorzystają

BANK 2018/03

Pod koniec ubiegłego roku produkt krajowy brutto naszego kraju wszedł na poziomy wzrostu nieoglądane od 10 lat. W górę mocno poszły zarobki ludności, a za nimi konsumpcja. Dodatkowo wyraźnie ożywiły się inwestycje. To wszystko tworzy solidne podstawy do tego, by oczekiwać od banków kolejnego wzrostu zysków.

Jakub Fraczyk

Polski PKB w ostatnim kwartale 2017 r. rósł w tempie 5,1% – tak wysokiej dynamiki nie widziano od II kw. 2008 r., czyli prawie od dekady. W danych całorocznych GUS informował o skoku 4,6% rok do roku.

Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych, która zwiększyła się w 2017 r. o 4,8%, czyli najszybciej od dziesięciu lat. – Sprzyjało temu kilka czynników: wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy, realizacja rządowego programu „Rodzina 500+” oraz bardzo dobre nastroje konsumentów – wskazała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Raj dla pracowników

Bezrobocie spadło na koniec stycznia ub.r. do 6,9% z 8,5% rok wcześniej, a w listopadzie mieliś...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: