Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Gospodarka nabrała rozpędu – banki na tym skorzystają

BANK 2018/03

Pod koniec ubiegłego roku produkt krajowy brutto naszego kraju wszedł na poziomy wzrostu nieoglądane od 10 lat. W górę mocno poszły zarobki ludności, a za nimi konsumpcja. Dodatkowo wyraźnie ożywiły się inwestycje. To wszystko tworzy solidne podstawy do tego, by oczekiwać od banków kolejnego wzrostu zysków.

Pod koniec ubiegłego roku produkt krajowy brutto naszego kraju wszedł na poziomy wzrostu nieoglądane od 10 lat. W górę mocno poszły zarobki ludności, a za nimi konsumpcja. Dodatkowo wyraźnie ożywiły się inwestycje. To wszystko tworzy solidne podstawy do tego, by oczekiwać od banków kolejnego wzrostu zysków.

Jakub Fraczyk

Polski PKB w ostatnim kwartale 2017 r. rósł w tempie 5,1% – tak wysokiej dynamiki nie widziano od II kw. 2008 r., czyli prawie od dekady. W danych całorocznych GUS informował o skoku 4,6% rok do roku.

Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych, która zwiększyła się w 2017 r. o 4,8%, czyli najszybciej od dziesięciu lat. – Sprzyjało temu kilka czynników: wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy, realizacja rządowego programu „Rodzina 500+” oraz bardzo dobre nastroje konsumentów – wskazała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

Raj dla pracowników

Bezrobocie spadło na koniec stycznia ub.r. do 6,9% z 8,5% rok wcześniej, a w listopadzie mieliśmy najniższy wskaźnik od czasów komunizmu, czyli 6,5%. Poprawa na rynku pracy nie nastąpiła przy tym przez emigrację ludności, ale głównie na fali wzrostu zatrudnienia. W sektorze przedsiębiorstw dużych i średnich (a więc mających powyżej 10 pracowników) zatrudnienie wzrosło w styczniu do 6,2 mln osób z niecałych 6 mln rok wcześniej (+3,8% rok do roku), najszybciej postępując w przemyśle i handlu.

W całej gospodarce na koniec 2017 r. pracowało 16,4 mln osób, czyli o 76 tys. więcej niż rok wcześniej (badanie GUS na podstawie BAEL). Porównanie danych z sektora przedsiębiorstw i całej gospodarki pokazuje, że duże firmy w coraz większym stopniu wyciągają pracowników z małych jednostek. Co przy okazji wiąże się ze wzrostem pensji.

Popyt na pracowników rośnie i coraz mniej osób ma kłopoty ze znalezieniem płatnego zajęcia. W takiej sytuacji – nie może być inaczej – wynagrodzenia po prostu muszą iść górę. Tylko napływowi w ostatnich latach prawie dwóch milionów pracowników zza granicy, głównie z Ukrainy i Białorusi (510 tys. tylko w roku ubiegłym) – trzeba przypisywać, że płace nie rosną bardzo szybko. Przeciętna miesięczna pensja w całej gospodarce zwiększyła się pod koniec 2017 r. o 298 zł brutto (+7,1%), do poziomu 4,5 tys. zł.

Dla banków oznacza to prawdopodobny większy strumień pieniędzy na depozyty. Ludzie więcej zarabiają, to i oszczędności powinny rosnąć. Nie wszyscy przecież obywatele przeznaczają podwyżki wyłącznie na konsumpcję.

Banki się nie starają, a depozytów przybywa

Okazuje się jednak, że klienci niespecjalnie są zachęcani do trzymania środków na kontach. Oprocentowanie lokat jest w tym roku na poziomie niższym od inflacji. Dane NBP pokazują, że lokata terminowa daje zaledwie 1,5%, czyli poziom równy stopie redyskontowej NBP. I to przy inflacji rzędu 1,9%. A mimo to depozyty i tak rosną.

Takie postępowanie banków tłumaczy sygnalizowana od kilku lat przez NBP nadpłynność w sektorze. W 2016 r. wynosiła 77 mld zł – nowszych danych bank centralny jeszcze nie udostępnił. Można podejrzewać, że w 2017 r. nadpłynność jeszcze wzrosła, bo depozyty banków w NBP zwiększyły się w styczniu br. o 4,3 mld zł rok do roku. W takiej sytuacji banki nie bę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: