Raport specjalny Horyzonty Bankowości 2018: Po dobrym roku ten będzie gorszy

BANK 2018/03

Ubiegły rok był dla banków na giełdzie odmianą na lepsze po dwóch latach posuchy. W końcu ich akcje z obciążenia zmieniły się w siłę napędową notowań całego rynku. Zadecydowało o tym m.in. umocnienie złotego. Prognozy analityków rynku wskazują jednak, że w bieżącym roku cały rynek będzie lepiej sobie radził od banków.

Jakub Fraczyk

W latach 2015–2016 kwotowania indeksu WIG-banki były gorsze niż WIG20, jednakże w ub.r. sytuacja wróciła do normy. Normy, która w 26-letniej historii indeksu branżowego mówiła, że banki rosną szybciej niż pozostali uczestnicy rynku.

Tylko siedem lat w ostatnim ponad ćwierćwieczu było dla indeksu sektorowego banków gorszych niż dla WIG20 (przed rokiem 1994 dla WIG). Od roku 2006 trwała najdłuższa dotychczas seria dziewięciu lat z rzędu, kiedy to notowania banków były lepsze niż pozostałych spółek. Ta passa została przerwana dwa razy – w 2015 r., a potem w 2016 r.

Plany władz państwowych dały wtedy konkretne powody, by banki ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: