Raport Specjalny. Horyzonty Bankowości 2020. Bezpieczeństwo: Wymiana aktualnych danych to podstawa

BANK 2020/03

Fot. Yanawut Suntornkij/stock.adobe.com

Randall „Memphis” Raines, bohater hollywoodzkiej superprodukcji „60 sekund”, był w stanie ukraść dowolne auto w ciągu minuty. Podstawą sukcesu oszustów kredytowych także jest błyskawiczne działanie i efekt zaskoczenia. Sposobem na pokrzyżowanie ich planów jest jak najszerszy dostęp instytucji finansowych do aktualnych informacji oraz ich wymiana w czasie rzeczywistym.

„Ambitne rozwiązania teleinformatyczne odpowiadają za ochronę danych bankowych zaledwie w 20%. Reszta to umiejętne zarządzanie bezpieczeństwem informacji” – stwierdził Andrzej Guzik, inspektor ochrony danych w Departamencie Bezpieczeństwa Banku Ochrony Środowiska. I trudno o bardziej zwięzłe podsumowanie obecnej sytuacji. Nie chodzi wyłącznie o przeciwdziałanie przestępczości, gdyż zabójcze tempo narzucają również rosnące oczekiwania klientów. Mottem współczesnych konsumentów jest wykreowana przez twórcę Amazona, Jeffa Bezosa, koncepcja one-click, która łączy natychmiastową realizację procesów zakupowych z minimalnym zaangażowaniem kupującego. Współczesny klient nie zrezygnuje z tak pojmowanej wygody nawet za cenę własnego bezpieczeństwa, a powstałe ryzyka cedowane są na banki. 

Sojusznikiem sektora finansowego jest zaawansowana analityka, wspomagana przez rozwiązania z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: